Peatin tane büyüklüğünün bitki yetiştirme ortamı olarak begonya (begonia semperflorens) bitkisinin gelişimine etkisi
The Effect of particle size of peat as growing medium on growth of begonia (begonia semperflorens) plant
- Tez No: 95723
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEATİN TANE BÜYÜKLÜĞÜNÜN BİTKİ YETİŞTİRME ORTAMI OLARAK BEGONYA (Begonia semperjlurens) BİTKİSİNİN GELİŞİMİNE ETKİSİ Pınar ÇAKI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilinı Dalı Danışman: Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Jüri: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Prof.Dr. Yener ATAMAN Doç.Dr. Gökhan ÇAYCI Bu çalışmada, farklı tane büyüklükleri kullanılarak hazırlanan peat karışımlarında begonya (Begonia Senıpeıjlurens) bitkisi yetiştirilerek tane büyüklüğünün bitki gelişimine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada yetiştirme ortamı olarak yedi farklı peat karışımı kullanılmıştır. Ortamlar aşağıdaki gibidir; % 2ü < 1 mm + % 80 1-4Ü mm, % 10 < I mm + % 90 1-15 mm, tüm taneler 2J8 mm den büyük, tüm taneler 2.00 ve 6J5 mm arasında, % 25 0-2 mm+ % 75 2-6.35 mm, % 80 < 6.00 mm + % 20 6-40 mm ve tüm taneler 9.54 mm'den küçük. Önce karışımların fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiş sonra karışımların performansı dört aylık bitki gelişimi boyunca begonya bitkisi üzerinde denenmiştir. Sonuç olarak, 2.38 mm'den büyük taneler ve 2-6.35 mm arasındaki tanelerden oluşan karışımların gerek fiziksel özellikler gerekse bitkisel parametreler yönünden en dikkate değer karışımlar olduğu belirlenmiştir. 2000, Say fa: 48 ANAHTAR KELİMELER: Tane büyüklüğü, peat, begonya (Begonia semperjloreııs), yetiştirme ortamı, organik topraklar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF PARTICLE SIZE OF PEAT AS GROWING MEDIUM ON GROWTH OF BEGONIA (Begonia semperflorens) PLANT Pınar ÇAKI Ankara University Graduate School or Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Gökhan ÇAYCI Jurv: Prof.Dr. Mustafa KAPLAN Prof.Dr. Yener ATAMAN Doç.Dr. Gökhan ÇAYCI In this research, effect of particle sue of peat on begonia (Begonia semperflorens) plant grown in different peat mixtures, prepared from different peat particle sizes, »as investigated. Seven different peat mixtures were used as growing media in this research. The growing media were consisted from 20 % < 1 mm + 80 % 1-40 mm, 10 % < I mm + 90 % 1-15 mm, all particles are larger than 2-38 mm, all particles are between 2.00 and 6.35 mm, 25 % 0-2 mm + 75 % 2-6-35 mm, 80 % < 6 mm -i- 20 % 6-40 mm and all particles are finer than 9.54 mm. At first, some plnsical and chemical properties of mixtures were determined then, |K>rformance of mixtures was investigated with a four months begonia growth. As a conclusion, the peat mixtures consisting of all particles are larger than 238 mm and all particles are between 2-6.35 mm were found suitable to begonia grow ılı with respect to physical characteristics and horticultural parameters. 2000, Pages: 48 KEY WORDS: Particle size, peat, begonia (Begonia semperflorens), growth medium, organic soils