Direk yöntemlerle kristal yapı çözümlenmesi
Solving of the crystal structure with direct methods
- Tez No: 95724
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ELERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİREK YÖNTEMLERLE KRİSTAL YAPI ÇÖZÜMLENMESİ öznur ÇAKIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Damşman:Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jüri Üyeleri:Prof. Dr. Çelik Tarımcı Prof. Dr. Rahmi Yağbasan Bu çalışmada C20H16N2O4.CH3OH bazının kristal yapısı tek kristal kırınım yöntemleri ile belirlenmiştir. Kristal yapı Shelx 97 programlan ile çözümlenip, atomsal parametreler R= 0.0540 ve wR= 0.1756 değerlerine kadar antılmıştır. Kristal yapı verileri şu şekildedir: Kristal sistemi triklinik, uzay grubu P 1, o a=11.1221 (Â) b=11.6190 (Â) c= 8.5293 (Â), V=945.14 A3, F(000)= 400 Dx ?? 1.3 1 5 gr / cm3, M=374.34 gr/mol, T=293(2) K, Z=2. Kristal yapının çözümlenmesi ile, bağ uzunlukları, bağ açılan ve ısısal titreşim parametreleri hesaplanmıştır. Düzlem hesaplan yapılarak molekülün düzlemsel olup olmadığı, ve bu düzlemler arasındaki açılar bulunmuştur. 2000, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Schiff bazlan, direk yöntemler, en küçük kareler yöntemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis öznur ÇAKIR SOLVING OF THE CRYSTAL STRUCTURE WITH DIRECT METHODS Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Yalçın ELERMAN Jury: Prof. Dr. Çelik Tarımcı Jury: Prof. Dr. Rahmi Yağbasan In this work, the crystal structure of the Schiff base of C20H16N2O4.CH3OH has been determined by single crystal difraction methods. The structure was solved by using the Shelx- 97 program employing direct methods, and the atomic parameters refined by the least - squares techniques until R and wR values become 0.0540 ve 0.1756, respectively. The following crystal data were found: Crystal system triklinik, space group P Î, a=11.1221 (A), b= 11.6190 (A), c= 8.5293 (A), F(000) 400, Dx = 1.315 gr / cm3 M= 374.34 gr / mol, T=293(2) K The bond distance, bond angles and thermal displacement parameters were calculated. The planar calculations were made to understand whether the molecule is planar or not and the dihedral angles between the planes were calculated. 2000, 67 pages. KEY WORDS: Schiff bases, Direct methods, Least- squares methods.