A study on urban and architectural design of government buildings: i̇nönü and dumlupinar boulevards in Ankara
Hükümet yapılarının kentsel ve mimari tasarımı üzerine bir inceleme: Ankara'da inönü ve dumlupınar bulvarları
- Tez No: 957256
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Hükümet yapılarının bir ülkedeki kamu mimarisinin temsilcisi olduğu ve bir başkentin kimliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı öncüllerinden yola çıkan bu tez, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara'da bulunan hükümet yapılarını, kentsel bağlamla değişen ilişkileri ile, kamusal, sembolik ve işlevsel boyutları açısından incelemektedir. Bu tez çalışması, özellikle Ankara'daki hükümet yapılarının mimari ve kentsel niteliklerinin zaman içinde nasıl değiştiğine odaklanmakta; bu kapsamda, söz konusu değişimin başkentin gelişimi üzerindeki etkilerini ve bu dönüşümü yönlendiren temel faktörleri araştırmaktadır. Hükümet yapılarının üretildiği dönemlerin siyasal ve ideolojik bağlamı, planlama kararları, benimsenen mimari ve kentsel tasarım yaklaşımları, tasarımcılarının tutumları ve tasarım süreçleri incelenerek, bu binaların günümüzde nasıl ele alındığına, tasarlandığına ve üretildiğine ilişkin eleştirel bir değerlendirme yapılmaktadır. Bu çalışma, konuları mekânsal, dönemsel ve yöntemsel boyutları üzerinden kategorize eden metodolojik bir yaklaşım benimsemiştir. Bu çerçevede, Dumlupınar Bulvarı üzerinde 2010 yılından sonra inşa edilen hükümet yapıları, seçilen örneklerin mimari ve kentsel özelliklerini çözümleyen analizlere dayanılarak ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, hükümet yapılarının mimari ve kentsel niteliklerini belirleyen etkenlerle ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Bu bulgular öncelikle, değişen kentsel planlama yaklaşımı doğrultusunda şekillenen, otomobil odaklı, doğrusal bir kentsel gelişim ile karakterize edilen kentsel bağlamın ve kentsel tasarım eksikliğinden kaynaklanan parçacıl planlama anlayışının etkilerini ortaya koymaktadır. Bu faktörler, çoğunlukla kendi parselleri içinde büyük boşluklar içerisinde yalıtılmış olan ve bu nedenle kamusal kullanımı ve erişilebilirliği kısıtlanan yapıların kentsel, biçimsel ve işlevsel organizasyonunu etkilemekte; bu durum, yapıların kamusal alanla ve birbirleriyle olan görsel ve mekânsal ilişkilerini koparmaktadır. Hükümet yapılarının tasarımına ilişkin mimari yaklaşımın kısmen dönemin ideolojik yönelimlerinden ve politikalarından etkilendiği; projelerin elde edilmesinde kullanılan yöntemlerin değişiminin de yapılı çevrenin biçimlenmesinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Based on the premise that government buildings are representative of the public architecture in a country, and they greatly contribute to shaping the identity of a capital city, the present thesis examines the government buildings in Ankara, the capital of the Turkish Republic, through their changing relation with the urban context, and their public, symbolic, and functional dimensions. The thesis study focuses particularly on how the architectural and urban qualities of the government buildings in Ankara have changed over time. In this scope, it explores the effects of this change on the development of the capital city and the underlying factors driving this transformation. The political and ideological context of the periods in which the government buildings have been produced, the architectural and urban design approaches adopted, their designers' attitude, and the design processes are examined, with the objective to offer a critical assessment of how these structures are conceived and produced today. This study adopts a methodological approach that categorizes topics along spatial, periodic, and methodological dimensions. In this scope, the government buildings constructed on Dumlupınar Boulevard after 2010 are examined in detail, based on the analyses of the architectural and urban characteristics of the selected buildings. The findings are evaluated in relation to the factors determining the architectural and urban aspects of government buildings. These findings primarily reveal the effects of the changing urban planning approach that has determined the urban context in which the buildings are built, characterized by a car-oriented, linear urban development, a piecemeal planning approach, and a lack of urban design. These factors influence the urban, formal and functional organization of the studied buildings that are mostly isolated within their parcels, which restrains their public use and accessibility, breaking their visual and spatial relationship with the public space as well as with each other. It is seen that while the architectural approach to the design of the government structures is partly shaped by the political and ideological orientations of the period; the changing methods in the acquisition of these public building projects have also been effective in shaping the built environment.