Mobbingin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Ankara ilinde özel sektörde çalışan hemşireler üzerinde bir uygulama
The impact of workplace mobbing on organizational commitment: An empirical study on nurses employed in the private sector in Ankara province
- Tez No: 957271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÇANDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı mobbingin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma nicel desende tasarlanmış olup araştırmanın örneklemini Ankara'da özel sektörde çalışan toplam 250 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Mobbing Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı çarpıklık ve basıklık değerleri ile incelenmiştir. Elde edilen çarpıklık ve basıklık değerleri ±2 sınırları içerisinde olduğundan verilerin normallik varsayımını sağladığı kabul edilmiştir. Normal dağılıma uyan değişkenler ortalama ve standart sapma değerleri ile verilmiştir. İki grup arasındaki farkların analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, 3 veya daha fazla grup arasındaki farkların analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi 0,05 alınmıştır. Araştırma bulgularına göre mobbingin örgütsel bağlılık üzerinde negatif yönlü etkisinin olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte kadın çalışanların mobbing düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu araştırma sonuçlarında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mobbing on organizational commitment. The research was designed using a quantitative approach, and the sample consisted of a total of 250 nurses working in the private sector in Ankara. In the study, personal Information Form, Mobbing Scale and Organizational Commitment Scale were used as data collection tools. Whether the variables conformed to normal distribution was examined with skewness and kurtosis values. Since the skewness and kurtosis values obtained were within ±2 limits, it was accepted that the data provided the normality assumption. Variables conforming to normal distribution were given with mean and standard deviation values. Independent Sample t-Test was used in the analysis of differences between two groups, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test was used in the analysis of differences between 3 or more groups. Relationships between variables were examined with Pearson Correlation Analysis. Statistical analyses were performed in IBM SPSS Statistics 22.0 program. The significance level was taken as 0.05. According to the research findings, it was determined that mobbing has a negative effect on organizational commitment. However, it is seen in the research results that the mobbing levels of female employees are higher than those of males.