Ebeveynlerin mizah tarzlarının ebeveyn tükenmişliğine etkisinde evlilik doyumunun aracı rolü
The mediating role of marital satisfaction in the effect of parents' humor styles on parental burnout
  1. Tez No: 957274
  2. Yazar: HATİCE AYDOLU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveynlerin mizah tarzları ile ebeveyn tükenmişliği arasındaki ilişkide evlilik doyumunun aracı rolünü incelemektir. Araştırma, en az bir çocuk sahibi evli ebeveyn olan 563 kişinin katılımıyla yürütülmüştür. Veriler,“Demografik Bilgi Formu”,“Mizah Tarzları Ölçeği”,“Ebeveyn Tükenmişliği Değerlendirmesi”ve“Kansas Evlilik Doyumu Ölçeği”kullanılarak toplanmış ve IBM SPSS Statistics 25 ile analiz edilmiştir. Ebeveyn tükenmişliği, mizah tarzları ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiler, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) Amos 25 ile incelenmiştir. İstatiksel analiz sonuçlarına göre, olumlu mizah tarzları, ebeveyn tükenmişliği ile negatif, evlilik doyumu ile pozitif; olumsuz mizah tarzları, ebeveyn tükenmişliği ile pozitif, evlilik doyumu ile negatif; evlilik doyumu ebeveyn tükenmişliği ile negatif ilişkilidir. Evlilik doyumu, mizah tarzları ile ebeveyn tükenmişliği arasındaki ilişkide aracı rolü oynamaktadır. Yapılan analizler sonucunda, evlilik doyumunun ebeveyn tükenmişliğini önlemede önemli bir rolü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of marital satisfaction in the relationship between parents' humor styles and parental burnout. The research was conducted with the participation of 563 married parents with at least one child. Data were collected using the“Demographic Information Form”,“Humor Styles Scale”,“Parental Burnout Assessment”and“Kansas Marital Satisfaction Scale”and analyzed using IBM SPSS Statistics 25. The relationships between parental burnout, humor styles, and marital satisfaction were examined using Structural Equation Modeling (SEM) Amos 25. According to the results of the statistical analysis, positive humor styles were negatively related to parental burnout and positively related to marital satisfaction; negative humor styles were positively related to parental burnout and negatively related to marital satisfaction; and marital satisfaction was negatively related to parental burnout. Marital satisfaction played a mediating role in the relationship between humor styles and parental burnout. As a result of the analysis, it was understood that marital satisfaction plays an important role in preventing parental burnout.