Zıpkınla balık avı sporcularının sporda ahlaktan uzaklaşmalarında antrenörlerin etik dışı davranışlarının etkisi
Examining the effect of coaches' unethical behavior on spearfishing athletes' away from morality in sports
- Tez No: 957293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, Zıpkınla balık avı sporcularının sporda ahlaktan uzaklaşmalarında, antrenörlerin etik dışı davranışlarının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 2023-2024 sezonunda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Zıpkınla Balık avı branşında faaliyet gösteren spor kulüpleri adına müsabakalara katılan sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; 2023-2024 sezonunda Türkiye sualtı sporları federasyonu etkinlik takviminde yer alan zıpkınla balık avı kulüplerarası ve bireysel Türkiye şampiyonasına katılan 21 kadın ve 113 erkek olmak üzere n= 134 sporcudan oluşmaktadır. Kullanılan örnekleme yöntemi ise zıpkınla balık avı sporcularının örneğe girme şansının eşit ve tesadüfi olduğu, aynı zamanda araştırma sonuçlarının çabuk ve kolay bir şekilde ortaya konulmasını sağlayan basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, milli sporcu olup-olmama, spor yapma yılı, antrenörü ile çalışma süresi, antrenörünün sporculuk geçmişinin olup-olmama ve antrenörünün bilgi ve tecrübesine güvenip-güvenmeme durumu) ve Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği Kısa Formu (SAUÖ) ile Antrenörlerin Etik Dışı Davranışları ile İlgili Sporcu Algısı Ölçeği (AEDÖ) kullanılmıştır. Ölçekler ve formlar online ortama taşınarak, zıpkınla balık avı sporcularının soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi ve gruplar arası ilişkinin belirlenmesi için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen genel sonuçlar incelendiğinde, Zıpkınla balık avı sporcularının sporda ahlaktan uzaklaşmaları ölçeğinden aldıkları puanlar incelediğinde, yaş ve spor yapma yılı durumu değişkenlerinde anlamlı farklılığa ulaşılırken, cinsiyet, eğitim düzeyi, millilik durumu, antrenörleriyle çalışma yılı, antrenörün spor geçmişi, antrenörün bilgi ve tecrübesine güvenme durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır. Zıpkınla balık avı sporcularının antrenörlerin etik dışı davranışlarına yönelik sporcu algıları ölçeğinden aldıkları toplam puanlar incelediğinde ise, cinsiyet ve yaş, değişkenlerinde anlamlı farklılığa ulaşılırken, eğitim düzeyi, millilik durumu, spor yapma yılı, antrenörleriyle çalışma yılı, antrenörün spor geçmişi, antrenörün bilgi ve tecrübesine güvenme durumu değişkenlerinde anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır. Elde edilen bu bulgulardan yola çıkarak, zıpkınla balık avı sporcularının sporda ahlaktan uzaklaşma düzeyleri ile antrenörlerin etik dışı davranışlarına yönelik sporcu algılarının özellikle sportmenlik alt boyutu ve AEDÖ toplam puanı arasında istatistiksel olarak pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of coaches' unethical behaviors on the moral disengagement in sports among spearfishing athletes. In our study, the causal-comparative model, one of the quantitative research methods, was employed. The population of the research consists of athletes who participated in competitions on behalf of sports clubs in the spearfishing branch under the Turkish Underwater Sports Federation during the 2023–2024 season. The sample of the research consists of 134 athletes (n = 134), including 21 women and 113 men, who participated in the 2023–2024 Interclub and Individual Spearfishing Turkish Championships, which were included in the activity calendar of the Turkish Underwater Sports Federation. The sampling method used in the study was the simple random sampling technique, in which all spearfishing athletes had an equal and random chance of being included in the sample. This method was preferred as it enables results to be obtained quickly and easily. Within the scope of the research, data were collected using a personal information form prepared by the researcher (including variables such as gender, age, educational status, national athlete status, years of participation in sports, duration of working with the coach, whether the coach had an athletic background, and whether the athlete trusted the coach's knowledge and experience), along with the Short Form of the Moral Disengagement in Sport Scale (MDS-SF) and the Athlete's Perception of Coaches' Unethical Behaviors Scale (APCUBS). The scales and forms were transferred to an online platform, allowing spearfishing athletes to respond to the questions digitally. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS Statistics 25.0 software. Within the scope of the research, distribution analysis, descriptive statistics, and parametric hypothesis tests-specifically independent samples t-test and One-Way ANOVA-were conducted. Additionally, Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between the variables. When the general findings of the study are examined, it was found that the scores of spearfishing athletes on the Moral Disengagement in Sport Scale showed a statistically significant difference in relation to the variables of age and years of participation in sports. However, no significant differences were found based on gender, educational status, national athlete status, years of working with the coach, the coach's athletic background, or trust in the coach's knowledge and experience. Regarding the scores obtained from the Athlete's Perception of Coaches' Unethical Behaviors Scale, statistically significant differences were observed in relation to gender and age, while no significant differences were found for the variables of educational status, national athlete status, years of participation in sports, years of working with the coach, the coach's athletic background, or trust in the coach's knowledge and experience. Based on these findings, a statistically significant, positive, and low-level correlation was identified between the moral disengagement levels of spearfishing athletes and their perceptions of coaches' unethical behaviors-particularly in the sportsmanship sub-dimension and the total score of the Athlete's Perception of Coaches' Unethical Behaviors Scale (APCUBS).