Evre 3-4-5 kronik böbrek yetmezliği hastalarında ağız ve diş sağlığının malnütrisyon ile ilişkisi
The relationship between oral and dental health and malnutrition in patients with stage 3-4-5 chronic renal failure
  1. Tez No: 957305
  2. Yazar: SERDAR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP ERKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Malnütrisyon KBH zemininde insidansı artan, ateroskleroza ve kronik inflamasyona neden olarak morbidite ve mortaliteyi artıran bir komplikasyondur. Bu çalışmamızda ağız ve diş sağlığı ile malnütrisyon arasında KBH'dan bağımsız bir ilişki olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü KBH ile takipli hemodiyaliz veya periton diyalizi tedavisi almamış 171 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların demografik verileri sözel olarak elde edildi. Boy bilgisi sakashi marka mezura ile, kilo bilgisi tanita marka baskül ile ölçülerek elde edildi. Ölçülen boy ve kilo bilgisinden vücut ağırlığı(kg) / boy uzunluğunun karesi(m2) formülü ile vücut kitle indeksi hesaplandı. Hastaların malnütrisyon açısından triseps deri kalınlığı, SGA formu, MIS indeksi, komorbiditelerin değerlendirilmesi için CKI formu tek bir klinisyen tarafından muayeneleri yapılarak dolduruldu. Hastaların ağız ve diş sağlığı açısından DMFT, OHI-S, DI, CI ve oluşturulan mukozal hastalık indeksleri tek bir diş hekimi tarafından muayeneleri yapılarak dolduruldu. Hastaların rutin poliklinik kontrollerinde alınan kan örnekleri sistemden incelendi ve sedimentasyon, VKG pH, VKG HCO3, HbA1c, lökosit sayısı, hemoglobin değeri, trombosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, serum kreatinin, CKD-EPİ formülüne göre hesaplanmış GFR değeri, kan üre azotu(BUN), ürik asit, aspartat aminotransferaz(AST), alanin aminotransferaz(ALT), LDL, HDL, trigliserit, total kolesterol, total protein, albümin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, CRP, spot idrarda albümin/kreatinin oranı, spot idrarda protein/kreatinin oranı verileri elde edildi. Hastalar GFR'ye göre evre 3, evre 4, evre 5 KBH olarak gruplandırıldı. SGA ya göre A, B, C olarak gruplandırıldı. MIS sonuçları K1: 0 ≤MIS≤1, K2: 1
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition is a complication with increasing incidence in the context of chronic kidney disease (CKD), contributing to atherosclerosis and chronic inflammation, thereby elevating morbidity and mortality. The objective of this study was to examine the existence of an independent association between oral health and malnutrition, distinct from CKD Methods: The study included 171 patients over 18 years of age with CKD who did not receive hemodialysis or peritoneal dialysis treatment. Demographic data of the patients included in the study were obtained verbally, height information was measured with sakashi brand tape measure and weight information was measured with tanita brand scale. Body mass index was calculated by using the formula body weight (kg) / square of height (m2). Triceps skin thickness, SGA form, MIS index for malnutrition and BMI form for evaluation of comorbidities were completed by a single clinician. The DMFT, OHI-S, DI, CI and mucosal disease indices were completed by a fixed dentist to evaluate the oral and dental health of the patients. Blood samples taken during routine outpatient clinic visits were analyzed and sedimentation, VKG pH, VKG HCO3, HbA1c, leukocyte count, hemoglobin count, platelet count, neutrophil count, lymphocyte count, serum creatinine, GFR calculated according to the CKD-EPI formula, Blood urea nitrogen (BUN), uric acid, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), LDL, HDL, triglyceride, total cholesterol, total protein, albumin, calcium, phosphorus, magnesium, sodium, potassium, CRP, albumin/creatinine ratio in spot urine, protein/creatinine ratio in spot urine were obtained. Patients were grouped as stage 3, stage 4, stage 5 CKD according to GFR. According to SGA, they were grouped as A, B, C. MIS results were divided into percentiles as K1: 0 ≤MIS≤1, K2: 1