Gençlerde kulaklık kullanımının işitme sağlığına etkisi
Effect of headphone use on hearing health in young people
  1. Tez No: 957308
  2. Yazar: BİLGE SEZER KERTMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, 15-35 yaş arası toplam 100 gönüllü birey (65 kadın; 35 erkek) katılmıştır. Bireylerin günlük yaşamda kulaklık kullanım alışkanlıklarının işitme sağlığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Özellikle kullanım sıklığı, süresi, ses seviyesi ve kulaklık türü gibi faktörlerin olası olumsuz etkileri değerlendirilmiş; toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Örneklem grubunu lise ve üniversite öğrencileri ile bu yaş aralığında kulaklık kullanan bireyler oluşturmuştur. Araştırma nicel yöntemle yürütülmüş, veri toplama aracı olarak Tekin Dal ve arkadaşlarının Kişisel Dinleme Cihazı Kullanımı ve İşitme Sağlığı Anketi'nin Türkçe çevirisi kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri, kulaklık kullanımı ve işitme sorunları analiz edilmiştir. Veriler SPSS programıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bulgular, kulaklık kullanım alışkanlıklarının işitme sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, kulaklık tipi ve ses seviyesi gibi değişkenlerle işitme problemleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Erkekler, kadınlara göre daha uzun süre ve yüksek sesle kulaklık kullanmaktadır. Genç bireylerde trafikte kulaklıkla yürümek ve“Ne?”,“Ha?”gibi ifadeleri sıkça tekrar etme gibi riskli durumlar daha yaygındır. Kulak içi kulaklık kullananlarda, kulak üstü kullananlara kıyasla işitme problemi ve riskli durumlarla karşılaşma oranı daha yüksektir. İşitme kaybı belirtilerine rağmen çoğu birey önlem almamakta veya sağlık kontrolü yaptırmamaktadır. 60-60 kuralını bilenlerin oranı düşük, eğitim düzeyi arttıkça farkındalık ve önleyici davranışlar yüksektir. Bu bağlamda, genç bireylerde işitme sağlığını korumaya yönelik farkındalık çalışmaları ve eğitim programlarının yaygınlaştırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of headphone usage habits on the hearing health of individuals aged 15 to 35. A total of 100 voluntary participants (65 female, 35 male) took part in the research. The study focuses on factors such as frequency and duration of use, volume level, and headphone type, aiming to raise awareness of their potential negative effects on hearing health. The sample consists of high school and university students, as well as other individuals within the same age range who use headphones. A quantitative research method was employed, and data were collected using the Turkish translation of the“Personal Listening Device Use and Hearing Health Questionnaire”developed by Tekin Dal and colleagues. Participants' demographic characteristics, headphone usage behaviors, and hearing-related complaints were analyzed. The data were statistically evaluated using SPSS, and significant results were obtained. Findings indicate that headphone use has a substantial effect on hearing health. Significant relationships were found between hearing problems and variables such as gender, age group, education level, headphone type, and volume level. Male participants tend to use headphones for longer durations and at higher volume levels compared to females. Risky behaviors such as walking in traffic while wearing headphones and frequently repeating expressions like“What?”or“Huh?”are more common among younger individuals. In-ear headphone users were found to experience higher rates of hearing issues and risky situations compared to those using over-ear headphones. Despite exhibiting symptoms of hearing loss, most participants do not take precautions or seek medical consultation. The proportion of individuals aware of the 60-60 rule is low; however, awareness and preventive behaviors increase with higher education levels. In this context, it is crucial to expand awareness campaigns and educational programs aimed at protecting hearing health among young people.