Perkutan endoskopik transforaminal lomber interbody (TLIF) füzyon ile konvansiyonel açık tlıf tekniklerinin klinik, laboratuar ve radyolojik karşılaştırılması
A clinical, laboratory, and radiological comparison of percutaneous endoscopic transforaminal lumbar interbody fusion and conventional open TLIF techniques
  1. Tez No: 957309
  2. Yazar: YUNUS ŞAMİL GÖNÜLDENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MERTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın temel amacı, Endoskopik Transforaminal Lomber İnterbody Füzyon (Endo-LIF) yöntemi ile Konvansiyonel Açık TLIF tekniğinin klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırarak, her iki cerrahi tekniğin etkinliğini, güvenirliğini ve hasta memnuniyeti üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Lomber dejeneratif disk hastalığı, spondiloliztezis tanısıyla Endo-LIF ve konvansiyonel açık TLIF uygulanan toplam 100 hasta Prospektif olarak incelendi. Hastalar, Endo-LIF (74 hasta) ve Açık TLIF (26 hasta) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalar en az 12 ay süreyle takip edildi. Değerlendirme kriterleri arasında cerrahi süresi, hastanede yatış süresi, postoperatif ağrı düzeyi (vizüel analog skala – VAS), fonksiyonel iyileşme (Oswestry Disabilite İndeksi – ODI, JOA), kas hasarı belirlemek için postoperatif laboratuar değerleri (hemoglobin, CRP, Sedimentasyon, Beyaz küre, miyoglobin) radyolojik füzyon oranları-kas hasarı/fibrozisi ve komplikasyon sıklığı yer aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the clinical and radiological outcomes of Endoscopic Transforaminal Lumbar Interbody Fusion (Endo-LIF) and conventional open TLIF techniques, in order to evaluate their efficacy, safety, and impact on patient satisfaction. Materials and Methods: A total of 100 patients diagnosed with lumbar degenerative disc disease or spondylolisthesis who underwent either Endo-LIF (n=74) or open TLIF (n=26) were prospectively evaluated. All patients were followed for a minimum of 12 months. Assessment parameters included operative time, length of hospital stay, postoperative pain (Visual Analog Scale – VAS), functional recovery (Oswestry Disability Index – ODI, Japanese Orthopaedic Association Score – JOA), laboratory indicators of muscle injury (hemoglobin, CRP, sedimentation rate, WBC, myoglobin), radiological fusion rates, and complication frequency.