Yetişkin kadınlarda diyet inflamatuar indeksin premenstrual sendrom üzerinde etkisi
The effect of dietary inflammatory index on premenstrual syndrome in adult women
  1. Tez No: 957311
  2. Yazar: RANA KARAKAŞ ÇENGEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma yetişkin kadınlarda diyet inflamatuar indeksin (Dİİ) premenstrual sendrom (PMS) üzerinde etkisini saptamak, makro besin ögeleri dağılımı ve genel beslenme durumu ile PMS arasındaki olası bağlantıları değerlendirmek ve kadın sağlığının korunmasına yönelik beslenme temelli yaklaşımlara bilimsel katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı araştırma, Ankara Beypazarı Devlet Hastanesinde görev yapan, menopoza girmemiş ve yaşları 22 ile 50 arasında değişen sağlık personeli ile gönüllü diyetisyenlerden oluşan toplam 106 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından; sosyodemografik bilgiler, sağlık durumu, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı bulunan yüz yüze anket formu uygulanarak toplanmıştır. Kadınların PMSÖ toplam puan ortalaması 116,9±30,0 olup PMS prevelansı %57,5 olarak belirlenmiştir. Kadınların yaş ortalaması 30,7±7,5 olarak bulunmuş ve PMS olan kadınların yaş ortalaması anlamlı düzeyde daha düşük (p0,05). PMS olan kadınlarda günlük enerji, protein, yağ, doymuş yağ asidi ve kolesterol alımı daha yüksek olduğu görülse de PMS varlığı ile kadınların enerji, makro ve mikro besin ögesi alımları arasında anlamlı bir fark elde edilmemiştir (p>0,05). Kadınların ortalama Dİİ puanı 1,54 ± 4,17 olarak hesaplanmış ve bireyler Dİİ puanlarına göre T1, T2 ve T3 olarak üç tertile ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive study was conducted to determine the effect of the Dietary Inflammatory Index (DII) on Premenstrual Syndrome (PMS) in adult women, to evaluate the potential relationship between PMS and both macronutrient distribution and general nutritional status, and to contribute scientifically to nutrition-based strategies for protecting women's health. The study was carried out with a total of 106 participants, consisting of premenopausal female healthcare workers and volunteer dietitians aged between 22 and 50 years, working at Ankara Beypazarı State Hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire including sociodemographic characteristics, health status, dietary habits, anthropometric measurements, the Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), and 24-hour dietary recall. The mean PMSS score of the participants was 116,9 ± 30,0, and the prevalence of PMS was determined as 57,5%. The mean age of the participants was 30,7 ± 7,5 years, and women with PMS were significantly younger (p0,05). Although women with PMS had higher daily intakes of energy, protein, fat, saturated fat, and cholesterol, no statistically significant difference was found between PMS presence and energy, macro- or micronutrient intakes (p>0,05). The mean DII score of participants was calculated as 1,54 ± 4,17, and based on their scores, individuals were classified into tertiles (T1, T2, and T3).