Kuşatılmış ve donatılı panel sistemli yığma yapıların dinamik davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of dynamic behavior of confined and reinforced panel system masonry structures
  1. Tez No: 957330
  2. Yazar: MERVE DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUD SAMİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'deki mevcut konut stoğunun büyük bir bölümünü yığma yapılar oluşturmaktadır. Bu yapıların büyük bir kısmı özellikle kırsal bölgelerde yoğunluktadır. Kırsal alanlarda bu yapılar genellikle ustaların ve yapı sahiplerinin deneyimlerine dayanarak inşa edilirken, şehirlerdeki yığma yapılar mühendislik ilkeleri gözetilerek yapılmaktadır. Mühendislik bilgisi kullanılmadan yapılan yığma yapıların deprem karşısındaki dayanıklılığı düşük seviyededir. Yeni inşa edilecek yığma yapılar, yönetmelikte belirlenen koşullara uygun şekilde inşa edildiğinde depreme dayanıklı yapı olarak nitelendirilebilirler. 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, yığma yapıların inşasında dikkat edilmesi gereken hususları detaylı şekilde açıklamaktadır. Bunun yanı sıra, yönetmelikte yeni yapılacak yığma yapılar için farklı yığma yapı türleri de tanımlanmıştır. Bu çalışmada Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin 11. bölümünde yer alan Kuşatılmış ve Donatılı Panel Sistemli yığma binaların dinamik davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Laboratuvar ortamında kuşatılmış yığma yapı ve donatılı panel sistemli yığma yapı numuneleri üretilmiş, sarsma tablasında deneylere tabi tutulmuştur. Deneyler sonucunda elde edilen verilerden numunelerin doğal titreşim frekansları, periyotları ve sönüm oranları elde edilmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar incelendiğinde, kuşatılmış yığma yapı numunesinin donatılı panel sistemli yığma yapı numunesine göre frekans değerinde %5,8 oranında artış, doğal periyot değerinde %5,48 azalış ve doğal sönüm oranında %6,20 azalış olduğu görülmüştür. Numuneler arasında kuşatılmış yığma yapı numunesinin %11,94 oranında rijitliği artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry structures constitute a large portion of Turkey's current housing stock. These structures are particularly concentrated in rural areas. While these structures in rural areas are generally constructed based on the experience of master builders and building owners, masonry structures in cities are constructed with engineering principles in mind. Masonry structures constructed without engineering knowledge have low earthquake resistance. Newly constructed masonry structures can be considered earthquake-resistant if constructed in accordance with the conditions specified in the code. The 2018 Turkish Building Earthquake Code provides detailed information on the points to be considered in the construction of masonry structures. In addition, the code defines different types of masonry structures for new masonry structures. In this study, the dynamic behavior of masonry buildings with Confined and Reinforced Panel Systems, as defined in Chapter 11 of the Turkish Building Earthquake Code, was experimentally investigated. Confined masonry and reinforced panel system masonry specimens were produced in a laboratory environment and subjected to shaking table tests. The natural vibration frequencies, periods, and damping ratios of the samples were obtained from the data obtained from the experiments. When the results obtained from the experiments were examined, it was observed that the confined masonry specimen had a 5.8% increase in frequency, a 5.48% decrease in natural period, and a 6.20% decrease in natural damping ratio compared to the reinforced panel masonry specimen. Among the specimens, the confined masonry specimen increased its stiffness by 11.94%.