Ayrılma-bireyleşme sorunları ve yalnızlık arasındaki ilişkide kişilerarası duyarlılık ve reddedilme duyarlılığının aracı rolü
The mediating role of interpersonal sensitivity and rejection sensitivity in the relationship between separation-individuation problems and loneliness
  1. Tez No: 957334
  2. Yazar: MİKAİL YAYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAĞME GÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada ayrılma-bireyleşme sorunları ile yalnızlık arasındaki ilişkide kişilerarası duyarlılık ve reddedilme duyarlılığının aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-28 yaş aralığında ve son 6 ayda psikiyatrik tanı almamış 327 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Ölçüm araçları olarak UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA-YÖ), Ayrılma Bireyleşme Envanteri (ABE), Kişilerarası Duyarlılık Ölçeği (KDÖ) ve Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ) kullanılmıştır. Analizlerde kişilerarası duyarlılık toplam puan olarak değil, KDÖ'nün alt boyutları olan kişilerarası kaygı ve bağımlılık, sosyal özgüven eksikliği ve atılgan olmayan davranışlar alt boyutlarıyla ele alınmıştır. Araştırmanın hipotezleriyle tutarlı bir şekilde birbirleriyle ilişkisi olduğu varsayılan tüm değişkenler arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrılma-bireyleşme sorunlarının yalnızlık, kişilerarası kaygı ve bağımlılık, sosyal özgüven eksikliği, atılgan olmayan davranışlar ve reddedilme duyarlılığını yordadığı bulunmuştur. Aracı değişkenlerin analize eklenmesiyle birlikte ayrılma-bireyleşme sorunlarının yalnızlık üzerindeki yordayıcı etkisi istatistiksel olarak anlamlılığını sürdürmüştür. Ayrıca sosyal özgüven eksikliği ve reddedilme duyarlılığı değişkenlerinin yalnızlığı yordadığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak ayrılma-bireyleşme sorunları ile yalnızlık arasındaki ilişkide sosyal özgüven eksikliği ve reddedilme duyarlılığı değişkenlerinin aracı role sahip oldukları bulunmuştur. Bulguların, ayrılma-bireyleşme sorunları olan bireylerin yalnızlıklarına yönelik anlayışa ve müdahalelere katkı sağlaması beklenmektedir. Çalışmanın bulguları alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, mediator roles of interpersonal sensitivity and rejection sensitivity in the context of the relationship between separation-individuation problems and loneliness were investigated. The sample consists of 327 university students whose age is between 18-28 and who did not receive any psychiatric diagnosis in the last 6 months. In terms of measurement instruments Turkish version of The UCLA Loneliness Scale (UCLA), Separation-Individuation Inventory (PATHSEP), The Interpersonal Sensitivity Measure (IPSM), Rejection Sensitivity Questionnaire (RSQ) were used. Rather than total score, IPSM was considered in the analysis with its subscales which are named as interpersonal anxiety and dependence, lack of social self-confidence, and unassertive behaviors. In concordance with the hypotheses, all the variables that were assumed to be correlated with each other found to be correlated with each other in a positive and significant way. Separation-individuation problems predicted loneliness, interpersonal anxiety and dependence, lack of social self-confidence, unassertive behaviors, and rejection sensitivity. After the mediator variables were included in the analysis, separation-individuation problems' predictor effect over loneliness persisted its statistical significance. In addition, lack of social self-confidence and rejection sensitivity predicted loneliness. To conclude, it was found that lack of social self-confidence and rejection sensitivity have mediator role in the context of relationship between separation-individuation problems and loneliness. The findings are expected to contribute to understanding and interventions for people who have separation-individuation problems and suffer from loneliness. The respective findings were discussed in the light of literature.