IVF tedavisi uygulanan polikistik over sendromlu hastalarda farklı stimülasyon protokollerinin fort (follicular output rate) FOI (Follicle-oocyte index) ve OSI (Ovarian sensitivity index) değerleri üzerine etkisi
The effect of different stimulation protocols on fort (follicular output rate), FOI (follicle-oocyte index), and OSI (ovarian sensitivity index) values in patients with polycystic ovary syndrome undergoing ivf treatment
- Tez No: 957346
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SOMER ATABEKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: PKOS infertilitenin önemli bir sebebidir ve tedavisinde IVF sıklıkla kullanılmaktadır. GnRH antagonist ve PPOS protokolleri IVF yöntemi olarak kullanılabilir. Hangi yöntemin daha başarılı olduğu ve başarı ihtimalini gösteren parametrelere ihtiyaç vardır. Başarı oranını göstermek için son 15 yılda FORT, FOI ve OSI gibi parametrelerin kullanımı önerilmiştir ama literatürde konu ile ilgili çalışma sayısı azdır. Çalışmamızda IVF tedavisi olarak GnRH antagonist ve PPOS protokolleri uygulanan PKOS'lu kadınlarda protokolleri karşılaştırmayı ve FORT, FOI, OSI parametrelerinin etkisini görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ankara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Merkezi'nde 20-40 yaş arası, her iki overi de olan, modifiye Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış, IVF tedavisi olarak GnRH antagonist veya PPOS protokolü uygulanan 139 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalara uygulanacak protokol rastgele seçildi. Kayıt altına alınan hasta verilerinden FORT, FOI, OSI değerleri hesaplandı. Dondurulmuş çözülmüş embriyo transferi yapılan hastalarda tedavi protokolleri ile ilk ve tek transfer siklusların gebelik sonuçları bu parametrelere göre karşılaştırıldı. Bulgular: GnRH antagonist protokolü çalışmaya katılan hastaların 74'üne (%53,2) uygulanmışken 65' ine (%46,8) PPOS tedavi protokolü uygulanmıştır. Her iki IVF protokolünün demografik özellikleri ve menstrüel siklusun 3. gününde bakılan biyokimyasal değerleri açısından farklılık saptanmamıştır. Oosit matürasyonunun tetiklendiği gün bakılan biyokimyasal parametrelerde LH, GnRH antagonist grubunda daha fazla baskılanmıştır (2,1 vs 4,5 p0,05). Klinik gebelik (%48,4 vs %45,5), hCG pozitifliği (%53,2 vs %52,7), canlı doğum (%37,1 vs %34,5) GnRH antagonist grubunda daha fazla oranda görülse de fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. (p>0,05). FORT (GnRH A:66 vs PPOS:70), FOI (GnRH A:86,3 vs PPOS:85) ve OSI (GnRH A:0,83 vs PPOS:0,85) parametreleri her iki tedavi grubunda benzer çıkmış olup fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Bağımsız değişkenlerin FORT, FOI, OSI' yi belirlemedeki etkilerine yönelik çoklu lineer regresyon analizi incelediğinde sadece OSI değişiminin %16'sı vücut kitle indeksi tarafından açıklanmaktadır ve vücut kitle indeksinin OSI değeri üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu izlenmektedir (F=12,928; β= 0,978p
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a significant cause of infertility, and IVF is frequently used in its treatment. GnRH antagonist and PPOS protocols can be employed as IVF methods. Determining which method is more successful and identifying parameters indicating success probability are necessary. Over the past 15 years, parameters such as FORT, FOI, and OSI have been suggested to demonstrate success rates; however, there are limited studies in the literature on this subject. Our study aimed to compare GnRH antagonist and PPOS protocols in women with PCOS undergoing IVF treatment and to evaluate the impact of FORT, FOI, and OSI parameters. Materials and Methods: The study was conducted at Ankara University Department of Obstetrics and Gynecology IVF Center with 139 patients aged 20-40, diagnosed with PCOS based on modified Rotterdam criteria, who underwent either the GnRH antagonist or PPOS protocol as IVF treatment. The protocol to be applied was selected randomly. FORT, FOI, and OSI values were calculated from the recorded patient data In patients who underwent frozen-thawed embryo transfer, treatment protocols and pregnancy outcomes of the first and single transfer cycles were compared based on these parameters Results: The GnRH antagonist protocol was applied to 74 patients (53.2%), while 65 patients (46.8%) underwent the PPOS protocol. No differences were observed between the two IVF protocols in terms of demographic characteristics and biochemical values assessed on the third day of the menstrual cycle. On the day oocyte maturation was triggered, LH was suppressed more in the GnRH antagonist group compared to the PPOS group (2.1 vs. 4.5, p0.05). While clinical pregnancy rates (48.4% vs. 45.5%), hCG positivity (53.2% vs. 52.7%), and live birth rates (37.1% vs. 34.5%) were higher in the GnRH antagonist group, these differences were not statistically significant (p>0.05). FORT (GnRH A:66 vs PPOS:70), FOI (GnRH A:86,3 vs PPOS:85) and OSI (GnRH A:0,83 vs PPOS:0,85) parameters were similar between the two treatment groups, with no statistically significant differences (p>0.05). The multiple linear regression analysis examining the effects of independent variables on FORT, FOI, and OSI reveals that only 16% of the variation in OSI is explained by body mass index. Moreover, body mass index is found to be a significant predictor of OSI (F = 12.928, β = 0.978, p < 0.001). When these parameters were divided into three subgroups (low to high), the number of retrieved oocytes and embryos increased significantly as the parameter values rose.