Konuşma Handikap Indeksinin Türkçeye uyarlanması geçerlik ve güvenirlik çalışması
Adaptation of the Speech Handicap Index into Turkish, validityand reliability study
  1. Tez No: 957378
  2. Yazar: MÜNEVVER DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, baş boyun kanseri (BBK) tanılı bireyler için geliştirilmiş olan, Konuşma Handikap İndeksinin (KHİ) Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkçeyi akıcı bir şekilde konuşan 93 BBK'lı ve 107 sağlıklı birey olmak üzere toplam 200 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılardan, KHİ, EORTC-QLQ-H&N-35 ölçeklerini ve Demografik Bilgi Formunu doldurmaları istenmiştir. 28 katılımcıdan 14 gün arayla KHİ ve EORTC-QLQ-H&N-35 ölçeklerini tekrar doldurmaları istenmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 25 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Veri analizleri için t testi, Mann –Whitney U testi, tek yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Ölçek geçerliliği için, açımlayıcı faktör analizi kullanılmış; güvenirliği içinse Cronbach alfa ve test-tekrar testi Pearson korelasyonu hesaplanmıştır. Geçerlik analizi sonucunda yapı ve benzer ölçüt geçerliliğini sağladığı, güvenirlik analizi sonucunda ise ölçeğin mükemmel derecede güvenilir katsayısına sahip olduğu bulunmuştur (α=0,92). KHİ ölçeğini, Türkçe konuşan BBK tanılı bireylerin konuşma ile ilgili problemlerini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to adapt the Speech Handicap Index (SHI) developed for individuals with head-neck cancer (HNC) into Turkish and to examine its validity and reliability. The study included a total of 200 participants, comprising 93 individuals diagnosed with HNC and 107 healthy individuals who spoke Turkish fluently. Participants were asked to complete the SHI-TR, EORTC-QLQ-H&N-35 scales, and the Demographic Information Form. Twenty-eight participants were asked to complete the SHI and EORTC-QLQ-H&N-35 scales again after 14 days. Data was anaylsed via SPSS 25 program. For data analysis, t-tests, Mann–Whitney U tests, one-way ANOVAs, and Kruskal-Wallis H tests were used. For scale validity, exploratory factor analysis was used; for reliability, Cronbach's alpha and test-retest Pearson correlation were calculated. The validity analysis demonstrated that the scale met the construct and criterion validity criteria; the reliability analysis revealed an excellent reliability coefficient (α = 0.92). It was concluded that the SHI-TR is a valid and reliable scale for assessing speech-related problems in Turkish-speaking individuals diagnosed with head and neck cancer.