Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği kliniğine başvuran 0-6 yaş çocuk sahibi ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyi
Knowledge level of autism in parents of 0-6 year old children applying to Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Clinic
  1. Tez No: 957388
  2. Yazar: BERAT SALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Otizm spektrum bozukluğu (OSB), bir grup davranışsal özellikleri içeren nörogelişimsel bir bozukluğu ifade eder. DSM-5'teki tanıma göre: OSB'nin temel klinik özelliklerini iki alandaki işlev bozukluğu (sosyal iletişim ve sosyal etkileşim) ile beraber sınırlı, tekrarlayan davranış kalıpları, ilgi alanları veya faaliyetler oluşturmaktadır. OSB bozukluğu günümüzde oldukça sık görülmektedir. Sıklığının giderek artacağı tahmin edilmektedir. OSB için erken tanı ve tedavinin önemi hakkında fikir birliği vardır. OSB'nin önlenmesi, erken tanısı ve tedavisinde ailenin bilgi düzeyi önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda amacımız ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyini ortaya koymak ve ebeveynlerin bilgi düzeyini artırmak amaçlı geliştirilebilecek stratejilere katkı sunmaktır. GEREÇ YÖNTEM: Araştırmada; Seyrantepe Hamidiye Etfal Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliğine bağlı polikliniğe herhangi bir sebeple başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, 0-6 yaş çocuk sahibi olan ve en az 18 yaşındaki erişkin bireylere yönelik hazırlanan 25 soruluk anket formu uygulandı. BULGULAR: Annelerin yaş ortalaması 33,2 ± 6,97 olarak hesaplandı. Babaların yaş ortalaması 35,8 ± 6,99 idi. Annelerin %33,6'sı, babaların %30'u lisans ve üzeri eğitime sahipti. Katılımcıların evinde ortalama 4,1 ± 1,22 kişi yaşıyordu. Katılımcıların çocuk sayısı 2,0 ± 1,08 idi. Çalışmamızda 0-6 yaş arası çocukların %94,5'i ile anne ve/veya baba ilgileniyordu. Katılımcıların %33,6'sı asgari ücretin 2 katı ve üzeri gelire sahipti. Katılımcıların %22,7'sinde anne-baba arasında akrabalık mevcuttu. Katılımcıların %21, gebelik döneminde folik asit kullanmamıştı. Ebeveynlerin eğitim düzeyi ile otizm bilgi düzeyi arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Evde yaşayan kişi sayısı arttıkça ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyi azalmıştır. Çalışmamızda gelir düzeyi artıkça ebeveynlerin otizm hakkındaki bilgi düzeyi artmıştır. Çalışmamızda ebeveynler arası akrabalık ilişkisiyle ebeveynlerin otizm hakkında bilgi düzeyi arasında negatif yönde anlamlılık tespit edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamız sonucunda ebeveynlerin OSB hakkındaki bilgi düzeyi ölçek skoru 0,42 ile orta düzeydedir denilebilir. OSB hakkında daha çok bilgilendirme çalışması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
AIM: Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by behavioral traits. According to the DSM-5, the main clinical features of ASD include impairments in two areas: social communication and interaction, alongside restricted, repetitive behaviors, interests, or activities. ASD has become increasingly common, and its prevalence is expected to rise. Early diagnosis and treatment are widely recognized as essential. Family knowledge is critical for the prevention, early detection, and treatment of ASD. This study aims to assess parents' knowledge of autism and contribute to strategies for improving their understanding. MATERİAL AND METHODS: The study was conducted with participants visiting the Seyrantepe Hamidiye Etfal Health Center Family Medicine outpatient clinic. Eligible participants were adults aged 18 or older, parents of children aged 0-6 years, and agreed to participate. A 25-question survey was administered. RESULTS: The average age of mothers was 33.2 ± 6.97 years, while fathers' was 35.8 ± 6.99 years. Among mothers, 33.6% had a university degree or higher, compared to 30% of fathers. The average household size was 4.1 ± 1.22 members, with an average of 2.0 ± 1.08 children. In 94.5% of cases, mothers and/or fathers were primary caregivers. About 33.6% of participants reported an income of at least twice the minimum wage. Consanguineous marriages were present in 22.7% of cases, and 21% of mothers did not use folic acid during pregnancy. Parental education level was significantly associated with autism knowledge. Knowledge decreased as household size increased but improved with higher income. A negative relationship was observed between consanguinity and autism knowledge. CONCLUSION: Parents' average knowledge score on ASD was 0.42, indicating a moderate level. More awareness campaigns are needed to improve understanding of ASD.