Infundibulicybe geotropa (BULL.) harmaja türünün biyoaktif bileşiklerin izolasyonları ve spektroskopik yöntemlerle yapı tayinleri
Isolation and structural elucidation of bioactive compounds from Infundibulicybe geotropa (BULL.) harmaja using spectroscopic techniques
  1. Tez No: 982353
  2. Yazar: KÜBRA TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kronik inflamatuvar bir cilt hastalığı olarak karakterize edilen atopik dermatit üzerindeki potansiyel etkili olan Infundibulicybe geotropa mantarının metanol ekstresinin sekonder metabolitleri izole edildi ve yapıları aydınlatıldı. Ayrıca, bu ekstreden izole edilen saf bileşiklerin akciğer (H1299), kolon (Caco-2), meme (MCF-7) ve prostat (LnCap) kanser hücre hatları ile sağlıklı böbrek hücre hattı (HEK293) üzerindeki sitotoksik aktivitesi değerlendirildi. Bu amaçla, Infundibulicybe geotropa kurutulduktan sonra sırasıyla, petrol eteri, aseton ve metanol ile ekstre edildi. Metanol ekstresinin sitotoksik aktivitesi MCF-7, LnCaP, H1299 ve CaCo-2 kanser hücre hatları ile HEK293 sağlıklı hücre hatları üzerinde MTT metodu ile incelendi. Toksistesi olmadığı belirlenen metanol ekstresi atopik dermatit hastalığı üzerindeki potansiyel immünmodülatör etkisi insan periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC) ile lenfosit proliferasyon ve apoptoz analizleri yapıldı, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri flow sitometri ile değerlendirildi. I. geotropa'nın metanol ekstresi, atopik dermatit ile ilişkili bağışıklık hücrelerinin proliferasyonu üzerinde %69'luk enflasyonu %23'e düşürerek düzenleyici etkiler gösterdi. Biyoaktif ekstrenin içerdiği 9 major bileşen, kolon kromatografisi VLC, RP-C18, preparatif TLC, Recycle-HPLC gibi kromatografik yöntemler kullanılarak saflaştırıldı. Elde edilen bu saf bileşiklerin GC-MS ve NMR (1H-NMR, 13C-NMR, COSY, HSQC, HMBC vb. ve ESI-TOF-MS) spektrumlarıyla yapı tayinleri yapıldı. Elde edilen bu saf bileşiklerden benzer yapılar da göz önünde bulundurulduğunda 7 farklı saf bileşik tayin edildi. Saf bileşiklerin yapıları propan-1,2,3-triil (9Z,9'Z,9''Z, 12Z,12'Z,12''Z)-tris(oktadeka-9,12-dienoat (1), linoleik asit (2), bis(2-etilhekzil) ftalat (3), ergosta-5,7,22-trien 3β-ol (4), ergesterol peroksit (5-7), ergosta-5,7,22-trien 3-O-β-ᴅ-glukopiranozit (8), N-[3-hidroksi, 9-metil-1-glukopiranozil, aykosa-4,8-dienil]-2-hidroksi hekzadesenamid (9) olarak tayin edildi. Sitotoksik aktivite sonuçlarına göre, bileşiklerin kanser hücre hatları üzerinde anlamlı etkiler gösterdiği, bazı bileşiklerin ise sağlıklı hücrelere karşı daha düşük toksisite sergilediği tespit edildi. Sonuç olarak, I. geotropa mantarı sadece yüksek besin değerine sahip bir gıda maddesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda içerdiği doğal biyoaktif bileşikler sayesinde immün sistemi modüle edebilen ve belirli kanser türleri üzerinde sitotoksik etkiler gösterebilen potansiyel bir farmasötik ajandır. Tez kapsamında elde edilen bulgular, bu mantar türünün atopik dermatit gibi bağışıklık sistemi temelli hastalıklarda ve kanser tedavilerinde tamamlayıcı ya da alternatif doğal ürün kaynağı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, secondary metabolites from the methanol extract of Infundibulicybe geotropa, a mushroom species investigated for its potential effects on atopic dermatitis—a chronic inflammatory skin disorder—were isolated and structurally elucidated. Additionally, the cytotoxic activities of the purified compounds were evaluated against various cancer cell lines, including lung (H1299), colon (Caco-2), breast (MCF-7), and prostate (LnCap), as well as a healthy kidney cell line (HEK293). Following drying, the fungal samples were sequentially extracted with petroleum ether, acetone, and methanol. The cytotoxic activity of the methanol extract was assessed via the MTT assay on both cancerous and healthy cell lines. Non-toxic doses of the methanol extract were then tested for potential immunomodulatory effects relevant to atopic dermatitis by analysing lymphocyte proliferation and apoptosis in human peripheral blood mononuclear cells (PBMCs). These effects were further examined using flow cytometry. The methanol extract was found to exert a regulatory effect on immune cells associated with atopic dermatitis by reducing the lymphocyte proliferation rate from 69% to 23%. A total of nine major bioactive compounds were purified from the extract using various chromatographic techniques, including vacuum liquid chromatography (VLC), reverse-phase C18 (RP-C18), preparative thin-layer chromatography (TLC), and recycle high-performance liquid chromatography (Recycle-HPLC). Structural identification of these compounds was performed using GC-MS, ESI-TOF-MS, and a range of NMR techniques (¹H-NMR, ¹³C-NMR, COSY, HSQC, HMBC). The isolated compounds were identified as: propan-1,2,3-triyl (9Z,9'Z,9''Z,12Z,12'Z,12''Z)-tris(octadeca-9,12-dienoate) (1), linoleic acid (2), bis(2-ethylhexyl) phthalate (3), ergosta-5,7,22-trien-3β-ol (4), ergosterol peroxide (5–7), ergosta-5,7,22-trien 3-O-β-ᴅ-glucopyranoside (8), and N-[3-hydroxy,9-methyl-1-glucopyranosyl, eicosa-4,8-dienyl]-2-hydroxyhexadecenamide (9). Cytotoxicity results indicated that several of these compounds exhibited significant anticancer activity, with some showing lower toxicity toward healthy cells. In conclusion, I. geotropa is not only a mushroom with high nutritional value but also a promising pharmaceutical candidate due to its natural bioactive compounds, which demonstrate immunomodulatory properties and cytotoxic effects against specific cancer types. The findings of this study suggest that this species may serve as a valuable source of complementary or alternative natural agents for managing immune-related conditions, such as atopic dermatitis, and in cancer therapy.