Akut apandisit hastalarının teşhisinde RIPASA skoru, Alvarado skoru ve sistemik immün-inflamasyon indeksinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic value of RIPASA score, Alvarado score and systemic immune-inflammation index in the diagnosis of acute appendicitis
  1. Tez No: 957394
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Akut apandisit (AA), en sık görülen acil cerrahi nedenlerindendir. Yanlış tanı, yüksek oranlarda negatif apendektomiye yol açmaktadır. Klinik değerlendirmede kullanılan Alvarado ve RIPASA skorlarına ek olarak, son yıllarda sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) tanısal bir biyobelirteç olarak öne çıkmıştır. Üç parametrenin birlikte incelendiği çalışma sayısı oldukça azdır. Bu araştırmada Alvarado, RIPASA ve SII'nin tek başına ve birlikte tanısal doğruluğu karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: 2024 yılı içerisinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Acil Servisi'ne başvuran, AA ön tanısı konulan 18 yaş ve üzerinde olan 269 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Kontrol grubunu, karın ağrısı ile başvurmuş ancak AA dışında tanı alan 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturdu. Alvarado ve RIPASA skorları klinik ve laboratuvar bulgularına göre hesaplandı. SII, tam kan sayımından trombosit × nötrofil / lenfosit formülüyle elde edildi. Kesin tanı histopatoloji ile kondu. ROC analizi ile parametrelerin tekli ve kombine kullanım performansları ölçüldü. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 40,78±16,47 yıl olup, %46,1'i kadın (n=124), %53,9'u erkekti (n=145). Olguların 158'i (%58,7) apandisit tanısı aldı, 111'i (%41,3) kontrol grubuna dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute appendicitis (AA) is one of the most common causes of emergency surgery, and misdiagnosis can result in high rates of negative appendectomy. In addition to Alvarado and RIPASA scores, the systemic immune-inflammation index (SII) has recently emerged as a diagnostic biomarker; however, studies evaluating all three together are limited. This study compared the diagnostic accuracy of Alvarado, RIPASA, and SII individually and in combination. Materials and methods: A retrospective evaluation was conducted on 269 cases aged ≥18 years presenting to Hatay Mustafa Kemal University Emergency Department in 2024 with suspected AA. The control group comprised patients aged ≥18 years with abdominal pain and a diagnosis other than AA. Alvarado and RIPASA scores were calculated from clinical and laboratory data. SII was calculated as platelet × neutrophil / lymphocyte counts. Histopathology confirmed the diagnosis. ROC analysis was used to evaluate each parameter alone and in combination. Results: Mean age was 40.78±16.47 years; 46.1% were female (n=124) and 53.9% male (n=145). Appendicitis was confirmed in 158 cases (58.7%), while 111 (41.3%) were controls.