Kayseri ilindeki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin gıda takviyesi alım davranışları ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dietary supplement consumption behaviors and attitudes towards healthy nutrition among family medicine residency students in Kayseri province
  1. Tez No: 957405
  2. Yazar: ESRA POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KAYSERİ İLİNDEKİ AİLE HEKİMLİĞİ UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNİN GIDA TAKVİYESİ ALIM DAVRANIŞLARI VE SAĞLIKLI BESLENMEYE İLİŞKİN TUTUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Kayseri ilinde görev yapan aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin sağlıklı beslenme ve gıda takviyelerine ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve yaklaşımları değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı, hekimlerin bu konudaki tutumlarının toplumun beslenme davranışları üzerindeki etkisini göz önünde bulundurarak, bu alanda farkındalık oluşturmak ve dolaylı yoldan toplum sağlığına katkı sunabilecek bulgular elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik tipteki bu çalışmanın evrenini Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastaneleri ile Kayseri Şehir Hastanesi'nde görev yapan toplam 178 aile hekimliği uzmanlık öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel veri toplama formu, araştırmacı tarafından hazırlanan gıda takviyesi alım davranışları ile bilgi düzeyine ilişkin anket soruları ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF DIETARY SUPPLEMENT CONSUMPTION BEHAVIORS AND ATTITUDES TOWARDS HEALTHY NUTRITION AMONG FAMILY MEDICINE RESIDENCY STUDENTS IN KAYSERİ PROVINCE ABSTRACT Aim: This study evaluated the knowledge levels, attitudes, and approaches of family medicine residency students working in Kayseri regarding healthy nutrition and dietary supplements. The aim of the study is to raise awareness in this field and to present findings that may indirectly contribute to public health, considering the impact of physicians' attitudes on individuals' nutritional behaviors. Materials and Methods: This cross-sectional, descriptive, and analytical study included a total of 178 family medicine residency students working at Erciyes University Health Application and Research Center Hospitals and Kayseri City Hospital. The data collection tools included a personal data form, a questionnaire developed by the researcher on dietary supplement consumption behaviors and knowledge level, and the Healthy Nutrition Attitude Scale (HNAT). Statistical analyses were conducted using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 27.0.