Depremzede hemşirelerde travma düzeyi, travma sonrası büyüme ve umutsuzluk
Trauma level, post-traumatic growth and hopelessness in earthquake victim nurses
  1. Tez No: 957408
  2. Yazar: ESRA KABAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖZBAŞ GENÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ilinde görev yapan 180 depremzede hemşire ile gerçekleştirilmiş olup, hemşirelerin travma sonrası büyüme düzeyleri, umutsuzluk düzeyleri ve yaşadıkları travmanın şiddetini belirlemeyi amaçlamaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği (DSTDBÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), Travma Sonrası Büyüme Ölçeği (TSBÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Depremzede hemşirelerin %47,2'sinin 26-35 yaş aralığında olduğu, %55,6'sının kadın olduğu, %55,0'ının bekar olduğu, %37,2'sinin geliri giderinden fazla olarak ifade ettiği, %56,7'sinin ailesiyle yaşadığı saptandı. Deprem sırasında Kahramanmaraş'ta bulunanların oranı %70,0, yakın kaybı yaşayanların oranı %37,8, evleri ağır hasar görenlerin oranı %25,0 ve deprem sırasında çalışanların oranı %66,7 olarak belirlendi. Hemşirelerin %62,8'inin evlerinde yaşamaya devam ettiği, %35,0'nin 1-3 ay boyunca çadırda ve konteynırda çalıştığı ve %47,2'sinin deprem sonrası 1-7 gün arası çalıştığı saptandı. Bu araştırmaya katılan hemşirelerin umutsuzluk, travma sonrası büyüme ve travma düzeylerinin orta düzeyde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 180 earthquake victim nurses working in the province of Kahramanmaraş and aimed to determine their levels of post-traumatic growth, hopelessness, and the severity of trauma experienced. Data were collected through face-to-face interviews using the Personal Information Form, the Post-Earthquake Trauma Level Assessment Scale (PETLAS), the Beck Hopelessness Scale (BHS), and the Post-Traumatic Growth Inventory (PTGI). The findings revealed that 47.2% of the nurses were between the ages of 26–35, 55.6% were female, 55.0% were single, 37.2% reported having income exceeding their expenses, and 56.7% lived with their families. Among the participants, 70.0% were in Kahramanmaraş during the earthquake, 37.8% experienced the loss of a loved one, 25.0% had severely damaged homes, and 66.7% were on duty at the time of the earthquake. Moreover, 62.8% continued to live in their homes, 35.0% worked in tents or containers for 1 to 3 months, and 47.2% returned to work within 1 to 7 days following the earthquake. The results indicated that the levels of hopelessness, post-traumatic growth, and trauma among the nurses were moderate. A weak but statistically significant positive correlation was found between the total scores of the BHS and PETLAS (r = 0.289, p < 0.001), whereas a strong negative correlation was observed between the total scores of the PTGI and PETLAS (r = -0.441, p < 0.001). These findings suggest that reducing the negative effects of traumatic experiences during and after the earthquake contributes to decreasing levels of hopelessness and positively supports post-traumatic growth. In this context, the development and implementation of structured, holistic, and effective psychosocial support programs by professional healthcare teams are crucial for enhancing intervention and support strategies directed at nurses affected by the earthquake.