Disfoni Riski Tarama Protokolü'nün Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Adaptation of Dysphonia Risk Screening Protocol to Turkish and examination of its validity and reliability
- Tez No: 957409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN BALO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Disfoni sesin kalitesinde bozulmalar ile karakterize, her yaş ve cinsiyetten insanı etkileyebilen bir bozukluktur. Disfoni taraması ile disfoni riski yüksek olan bireyler tespit edilebilir ve erken müdahale imkânı doğar. Bu çalışmada Disfoni Riski Tarama Protokolü'nün Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya sağlıklı ses sahip 70, disfonik sese sahip 70 kişi olmak üzere 140 kişi katılmıştır. Katılımcılar kadın, erkek ve çocuk gruplarına ayrılmıştır. Katılımcılar öncelikle DRTP-TR'yi doldurmuştur. Sonrasında işitsel algısal, akustik ve öz değerlendirmeler yapılmıştır. İşitsel algısal değerlendirme için GRBAS ölçeği, öz değerlendirme için Ses Handikap İndeksi (SHİ) ve Pediatrik Ses Handikap İndeksi (PSHİ) kullanılmıştır. Akustik değerlendirmede temel frekans, jitter, shimmer ve NHR değerleri bulunmuştur. Bulgulara bakıldığında tüm gruplarda DRTP-TR puanları, sağlıklı ve disfonik katılımcılarda farklılaşmıştır. DRTP-TR, yüksek güvenirlik ve geçerlik sonuçları göstermiştir. DRTP-TR'nin diğer değerlendirme bulguları ile ilişkisi incelenmiştir. DRTP-TR puanları ile G puanı, SHİ/PSHİ puanı ve jitter, shimmer, NHR değerleri arasında anlamlı korelasyon görülmüştür. DRTP-TR'nin kesme puanı kadınlarda 39, erkeklerde 32.5, çocuklarda 22.5 şeklinde bulunmuştur. Sonuç olarak DRTP-TR Türkçe konuşan bireylerde disfoni taramasında kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Dysphonia is a disorder characterized by deterioration in voice quality that can affect people of all ages and genders. Dysphonia screening can identify individuals at high risk of dysphonia and enable early intervention. The aim of this study was to adapt the Dysphonia Risk Screening Protocol to Turkish and to examine its validity and reliability. A total of 140 individuals, 70 with a healthy voice and 70 with a dysphonic voice, participated in the study. Participants were divided into female, male, and child groups. Participants first completed the DRTP-TR. Then, auditory perceptual, acoustic, and self-assessments were made. The GRBAS scale was used for auditory perceptual assessment, and the Voice Handicap Index (VHI) and Pediatric Voice Handicap Index (pVHI) were used for self-assessment. Fundamental frequency, jitter, shimmer, and NHR values were utilized in the acoustic assessment. Findings concluded that DRTP-TR scores differed in healthy and dysphonic participants in all groups. DRTP-TR showed high reliability and validity results. The relationship between DRTP-TR and other assessment findings was examined. A significant correlation was observed between DRTP-TR scores and G score, VHI/pVHI score, and jitter, shimmer, and NHR values. The cut-off score of DRTP-TR was found to be 39 in women, 32.5 in men, and 22.5 in children. In conclusion, DRTP-TR is a valid and reliable tool that can be used in dysphonia screening in Turkish-speaking individuals.