Kafkas ırkı ile Anadolu ve Muğla ekotipi bal arılarının apis mellifera, Orta Anadolu koşullarındaki üreme ve davranış özellikleri bakımından karşılıştırılması
Comparison of caucasian, Anatolian and aegean honeybee races by reproductive and behavioural traits under central Anatolian conditions
- Tez No: 95741
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Teıi KAFKAS İRKI İLE ANADOLU VE MUĞLA EKOTİPİ BAL ARILARININ, APİS MELLİFERA. ORTA ANDOLU KOŞULLARINDAKİ ÜREME VE DAVRANIŞ ÖZELLİKLERİ BAKIMINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Ersin ÇÖZENLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Çetin FIRATLI Türkiye arıcılığında en yaygın kullanılan Kafkas, Anadolu ve Ege bal ansı ırk ve ekotiplerinin Orta Anadolu koşullarındaki performanslarını izlemek amacı ile yürütülen bu araştırmada, koloni gelişimleri ve anlı çerçeve sayısı, yavrulu çerçeve sayısı ve bal verimleri ile uçuş etkinliği ve hırçınlık gibi kimi özellikleri saptanmıştır. Araştırma A.Ü. Ziraat Fakültesi anlığında 1 yıl süresince sürdürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis COMPARISON OF CAUCASIAN, ANATOLIAN AND AEGEAN HONEYBEE RACES BY REPRODUCTIVE AND BEHAVIOURAL TRAITS UNDER CENTRAL ANATOLIA CONDITIONS Ersin GÖZENLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Çetin FIRATL1 This research was conducted at the Apiary of the Faculty of Agriculture of Ankara University to investigate the performances of A caucasica. A,, anatoliaca and Aegean honeybee races and ecotypes under the Central Anatolia conditions. In this research, some traits as colony development, number of frames covered with bees, number of frames with brood, honey production, flight efficiency and aggressive behavior of those genotypes.