Linyitlerin çözünürlüğü ve çözücü ekstraksiyonunun incelenmesi
Investigation of solubility and solvent extraction of lignite
- Tez No: 95740
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi LİNYİTLERİN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ VE ÇÖZÜCÜ EKSTRAKSİYONUNUN İNCELENMESİ Ahmet Turan TEKEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Bölümü Anabilim Dalı Danışman :Prof. Dr. Muammer CANEL Bu çalışmada Soma Işıklar kompoze linyitinin şişirilmesi ve ön şişirmenin soxhlet ve süper kritik gaz ekstraksryonu verimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Şişme ölçümleri için ağzı kapaklı cam tüpler kullanılmış, linyit bu cam tüpler içerisinde değişik çözücülerle doğrudan muameleye tabi tutularak şişine ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca linyitin şişmesini artırmak ve linyit içerisindeki anorganik kısımların etkisini azaltmak amacıyla linyit İN HC (. ile yıkanmış ve ash uzaklaştırılıp kurutulduktan sonra yine şişme deneyleri yapılmıştır. Ekstraksiyon işlemleri ilk önce orijinal linyit numunesine, daha sonra ön şişirilmiş ve İN HCC De yıkanmış numunelere uygulanmıştır. Elde edilen verimler çözücülerin donör sayışma, çözünürlük parametresine ve kesit alanlarına karşı grafiğe geçirilerek aralarındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Süper kritik gaz ekstraksiyonu 420 °C sıcaklık ve 60 bar koşullarında toluen ile yapılmıştır. Soxhlet ekstraksiyonunda tetrahidrofuran ve piridin kullanılmıştır. Her iki ekstraksiyon sonucunda da ön şişirmenin ve asit ile yıkamanın ekstraksiyon verimlerini artırdığı görülmüştür. 2000, 83 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Linyit, çözücü ile şişirme, ekstraksiyon, ekstraksiyon verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTGATİON OF SOLUBILITY AND SOLVENT EXTRACTION OF LIGNITE Ahmet Turan TEKEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Muammer CANEL In this study, swelling of Soma Işıklar compose lignite and the effects of presweelling on extraction yield at soxhlet and super-critical gas extraction were investigated Swelling measurement were carried out by direct contact of various solvents in graduated, tight stoppered glass tubes. Before swelling lignite was washed with IN HC f. solution to increase penetration and to decrease the likeh effects of inorganic constituents. The lignite was dried to remove the HC t before process. Extraction procedures were applied the original lignite, the preswollen lignite and the samples washed with IN HC ' solution. The extraction yields was plotted against the donor number of solvents, the solubility parameters and crossectional area of solvent molecules relations between variables and the extraction yield Super-critical gas extraction was carried out at 420 C and under öO bar pressure with toluen. Tetrahydrofuran and pyridine were used as solvents for soxhlei extraction. It was observed that preswelling and acid- washing both increase the extraction yield. 2000, Page 83 KEY WORDS: Lignite, swelling with solvent, extraction, exraction yield ÎI