Ankara il merkezinde sosyoekonomik düzeyi farklı iki ilçede aile sağlığı merkezine başvuran 18-64 yaş bireylerin siberkondri ciddiyeti ve ilişkili faktörler
Severity of cyberchondria and associated factors in individuals aged 18-64 years applying to family health centers in two districts with different socioeconomic levels in Ankara province centre
- Tez No: 957410
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ankara İl Merkezinde Sosyoekonomik Düzeyi Farklı İki İlçede Aile Sağlığı Merkezine Başvuran 18-64 Yaş Bireylerin Siberkondri Ciddiyeti ve İlişkili Faktörler Amaç: Siberkondri, bireylerin sağlıkla ilgili kaygıları nedeniyle internette tekrarlayan şekilde bilgi aramaları ve bu sürecin kaygıyı daha da artırmasıyla karakterize edilen bir davranış örüntüsüdür. Bu araştırmanın amacı, Ankara il merkezinde sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi bakımından birinci ve ikinci kademe gelişmiş ilçelerde aile sağlığı merkezlerine (ASM), başvuran 18-64 yaş arası bireylerde siberkondri ciddiyetini ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan bu araştırma, birinci kademe gelişmiş ilçeyi temsilen Çankaya, ikinci kademe gelişmiş ilçeyi temsilen Mamak ilçelerindeki ASM'lerinde yürütülmüştür. Çalışmaya 18-64 yaş aralığında %5 hata payıyla minimum örneklem hacmi 376 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışmada kullanılan ölçümler, Kişisel Bilgi Formu, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması Çavmak ve ark. tarafından geliştirilmiş olan“Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu (CSS-12)”(min:12, mak:60 ,C. alfa: 0,86), Uskun ve ark. . tarafından geliştirilmiş olan“E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”(min:8, mak:40, C. alfa: 0,97) ve Aydemir ve ark. tarafından geliştirilmiş olan“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”(min:0, mak:54, C. alfa: 0,92) ile toplam 58 soru olarak toplanmıştır. Kullanılan ölçeklerde Likert Tipi puanlama yapılmakta ve kesim noktası bulunmamaktadır, artmış puanlar siberkondri ve sağlık anksiyetesinde olumsuz, sağlık okur yazarlığında ise olumlu durumu işaret etmektedir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman korelasyon ve lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların 257'si (%64,3) Çankaya, 143'ü (%35,7) Mamak İlçesinde yer alan ASMye kayıtlıdır ve sosyodemografik özellikleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır. Birinci kademe gelişmiş ilçede (Çankaya) 25-34 yaş grubunun, üniversite ve üzeri eğitimli olanların, aktif çalışanların ve gelirini giderinden fazla algılayanların yüzdesi anlamlı derecede daha yüksek iken ikinci kademe gelişmiş ilçede (Mamak) evli olanların, lise ve altı eğitim alanların, işsiz ve sosyal güvencesi olmayanların yüzdesi daha yüksek bulunmuştur. Tüm grupta siberkondri ciddiyet puanı 28,8±9,4 (Ortanca 29) olarak bulunmuştur. Siberkondri ciddiyet puanı birinci kademe gelişmiş ilçede yaşayanlarda 29,8±8,9 (Ortanca 29), ikinci kademe gelişmiş ilçeye göre 27,1±10,0 (Ortanca 27) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Severity of Cyberchondria and Associated Factors in Individuals Aged 18-64 Years Applying to Family Health Centers in Two Districts with Different Socioeconomic Levels in Ankara Province Centre Aim: Cyberchondria is a behavioral pattern characterized by individuals repeatedly searching for information on the internet due to health-related concerns and this process increases the anxiety even more. The aim of this study was to determine the severity of cyberchondria and related factors in individuals aged 18-64 years who applied to family health centers (FHCs) in the first and second stage developed districts in terms of socioeconomic development level in Ankara city center. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted in the FHCs in Çankaya district representing the first level developed district and in Mamak district representing the second level developed district. The minimum sample volume was calculated as 376 people between the ages of 18-64 with a 5% margin of error. The measurements used in the study were Personal Information Form,“Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12)”(min:12, max:60, C. alpha: 0,86), Turkish validity and reliability study developed by Çavmak et al.“E-Health Literacy Scale”(min:8, max:40, C. alpha: 0,97) and“Health Anxiety Scale”(min:0, max:54, C. alpha: 0,92) developed by Aydemir et al. Likert-type scoring is used in the scales used and there is no cut-off point, increased scores indicate a negative situation in cyberchondria and health anxiety and a positive situation in health literacy. Descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman correlation and logistic regression analyses were applied to analyse the data. Results: Of the participants, 257 (64.3%) were registered to the FHC in Çankaya and 143 (35.7%) were registered to the FHC in Mamak and statistically significant differences were found between the groups in terms of sociodemographic characteristics. In the first level developed district (Çankaya), the percentage of the 25-34 age group, those with university and higher education, active employees and those who perceived their income more than their expenses was significantly higher, while in the second level developed district (Mamak), the percentage of married people, those with high school education or less, unemployed and those without social security was higher. Cyberchondria severity score was found to be 28.8±9.4 (median 29) in the whole group. Cyberchondria severity score was found to be 29.8±8.9 (Median 29) in those living in first level developed districts and 27.1±10.0 (Median 27) in those living in second level developed districts, which was statistically significantly higher (p=0.007).