Sivas ili farklı sosyoekonomik düzeye sahip yetişkin bireylerde bazı antropolojik özelliklerin tespiti ve değerlendirilmesi
Analysis of some anthropological characters in adults from different socioeconomic levels in sivas
- Tez No: 218290
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Anthropology, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma ile Sivas'ta yaşayan alt, orta ve üst sosyoekonomik düzeye mensup 20 yaş ve üzeri yetişkinlerin antropometrik ölçülerinde görülen oransal farklılıklar incelenerek, her yaş grubu ve cinsiyet üzerinde sosyoekonomik düzey gibi çevresel özelliklerin etkisi değerlendirilip, ülkemizin değişik yöre ve bölgelerinde yapılmış aynı konudaki araştırmalarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışmamızda elde edilen antropometrik veriler bu yaş gruplarıyla ilgili yapılacak her türlü (sağlık, eğitim, yapı gibi) üretim faaliyetine ve toplumun bilimsel değerlendirilmesine sunularak katkıda bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda örneklemimiz için Sivas il merkezinde toplamda 1203 (593 kadın, 610 erkek) birey ölçülmüştür. Ancak her iki cinsiyette, her yaş grubu için en az 50 birey istatistiksel değerlendirmeye alınarak, birey dağılımı 500 kadın ve 500 erkek olmak üzere toplamda 1000 kişiyi kapsamaktadır. Çalışmamızda bireyler üzerinden Ağırlık, Boy, Alttaraf Uzunluğu, Tümkol Uzunluğu, Üstkol Uzunluğu, Önkol Uzunluğu, Omuz Genişliği, Boyun Çevresi, Bel Çevresi, Kalça Çevresi, Üstkol Çevresi, Triceps DKK, Biceps DKK, Subscapular DKK, Supraspinale DKK, Büst Yüksekliği, Altbacak Uzunluğu, Baldır DKK ve Baldır Çevresi antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bu antropometrik ölçümler International Biological Programme'ın öngördüğü teknikler doğrultusunda alınmıştır. Ölçümlerin istatistiksel analizleri SPSS 13.0 programında yapılmıştır. Bu ölçümler yardımıyla bireylerin Beden Kitle Endisi (kg/ m2), toplam üstkol alanı (cm2), üstkol kas alanı (cm2), üstkol yağ alanı (cm2) ve üstkol yağ endisi (%), oturma yüksekliği / boy uzunluğu ve bel çevresi / kalça çevresi oranı değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca SPSS programı yardımı ile elde edilen ortalama değerlerden, bütün antropometrik değişkenlerin Kalidegraph? 3.51 programı yardımıylagrafikleri yumuşatılarak (smooth) çizilmiştir. Araştırma bulgularımıza göre; boy uzunluğu ortalama değeri kadın bireylerimizde 1542,97 mm iken, erkek bireylerde ise 1679,58 mm olarak gözlenmiştir. Boy uzunluğu açısından cinsiyet farkı tüm yaş aralıklarında belirgin olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca boy uzunluğunda pozitif seküler trendin var olduğu tespit edilmiştir. Yine örneklemimize ait ağırlık ölçümü ortalama değeri kadın bireylerde 72,08 kg iken, erkek bireylerin ağırlık ortalaması 78,94 kg' dır. Araştırmamızdan elde ettiğimiz Beden Kitle Endisi değeri kadın bireylerimizde 30,43 kg/m2 iken, erkek bireylerimizin Beden Kitle Endisi değeri ise 27,99 kg/m2 ` dir. Araştırmamızda Beden Kitle Endisi ile toplam yağ miktarı arasındaki ilişki kadın bireylerde r = 0,79 ve erkek bireylerde r = 0.65 olarak tespit edilmiştir Kadın ve erkeklerin kol kas alanı ve kol yağ alanı karşılaştırıldığında kadınların tüm yaş aralıklarında erkeklere göre daha büyük değerler aldığı tespit edilmiştir. Örneklemimizde üstkol çevresi değeri kadın bireylerde 291,79 mm iken, erkek bireylerde ise üstkol çevresi değeri 290,11 mm' dir. Ayrıca çalışmamızda bel çevresi / kalça çevresi oranı ortalama değeri kadın bireylerde 0,83, erkek bireylerde 0,93 ve bel çevresi ortalama değeri kadın bireylerde 85,99 cm, erkek bireylerde 92,88 cm olarak saptanmıştır. Bu durumda kadın ve erkek bireylerimizin obezite ve hastalık risk grubuna yakın değerleri taşıdığını göstermektedir. Sosyoekonomik yapı, eğitim düzeyi, iklim, uygulanan beslenme rejimi gibi çevresel etmenlerin etkileşiminin antropometrik değerler üzerine farklı oranlarda olmak üzere etkili olduğunu araştırmamız bir kez daha kanıtlar niteliktedir. Ayrıca Sivas il merkezindeki bireylerimizin antropometrik ölçülerinin diğer bölge insanlarından farklı olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, rational differences of anthropometric measurements of people belonging low, medium and high socioeconomic status who are over 20 years old and living in Sivas (Turkey) was investigated. Effects of environmental properties such as socioeconomic status for all age groups and gender were evaluated and compared with other studies done in our country. Also, it is thought that anthropometric data obtained in this thesis will contribute to various studies (health, education, e.g.) related to this age groups. For this study, it was measured of 593 female and 610 male (total 1203) individuals living in city centre of Sivas. However for both gender, for every age group 50 individual were included in statistical measurement. Total 1000 individual were sampled as 500 female and 500 male. According to International Biological Programme, 19 anthropometric measurements were taken: these include Weight, Height, Bottomside Length, Arm Length, Upperarm Length, Forearm Length, Shoulder Width, Neck Circumferences, Waist Circumferences, Hip Circumferences, Upperarm Circumferences, Triceps, Biceps, Subscapular, Supraspinale and Calf Skinfold Thickness, Bust Height, Under Leg Length and Calf Circumferences. The measurements of statistical analyses were made by SPSS 13.0 programme. With the help of these anthropometric measurements, body mass index (kg/ m2), total upper arm area (cm2), upper arm muscle area (cm2), upper arm fat area (cm2), upper arm fat percentage (%), sitting height / height and waist circumference / hip circumference were calculated. Also, using average values obtained with the help of SPSS programme, its smooth graphs was made by Kalidegraph? 3.51 programme. According to our findings in female individuals average value of height is 1542.97 mm; in males this value is 1679.58mm. With regard to height, discrimination of gender is clearly remarkable in all age of group. It was also determined that there is positive secular trend on height. In addition, while value of average weight is 72.08 kg in female individuals, this value is 78.94 kg in males. Body mass index is 30.43 kg/ m2 in female; it is 27.99 kg/m2 in males. Relation between the body mass index and total fat mass is r=0.79 in females and r=0.65 in males. When we compared with arm muscle area and arm fat area of female and males, it was determined that females have more values than males in all age groups. Upper arm circumference is 291.79 mm in female; it is 290.11 mm in males. Also, while value of average waist circumference / hip circumference is 0.83 in female individuals, this value is 0.93 in males. Abdominal circumferences are 85,99 cm in female; it is 92,88 cm in males. At this situation, our female and male individuals show that they have values closer to risk groups for obesity and disease. Consequently, it was determined that interaction of environmental conditions as socioeconomic structure, education level, climate and nutritional factors are affected by anthropometric characters at different levels. Also, we can say that anthropometric measurements of our individuals living city centre of Sivas differ from other region?s people.