Bal arısı (Apis mellifera L.) zehirinin deneysel peritoneal adezyon üzerindeki tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigating the therapeutic effects of honeybee (Apis mellifera L.) venom on experimental peritoneal adhesions
  1. Tez No: 957418
  2. Yazar: HALİL ABDULHAKİM EYİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, bal arısı zehirinin (apitoksin) postoperatif komplikasyonlardan biri olan peritoneal adezyonlar üzerindeki terapötik etkileri araştırılmıştır. Deneysel hayvan modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, arı zehirinin doku iyileşmesi ve inflamasyon üzerindeki düzenleyici potansiyeli incelenmiştir. Toplam 36 erkek Wistar albino sıçan, altı gruba ayrılarak farklı dozlarda apitoksin, salin ve standart tedavi ajanları uygulanmıştır. Peritoneal adezyon modeli, cerrahi olarak sekum yüzeyinin abrase edilmesiyle oluşturulmuş ve 21 gün sonra makroskobik adezyonlar Nair skorlama sistemiyle değerlendirilmiştir. Plazma örneklerinde MDA ve GSH düzeyleri, doku örneklerinde ise hidroksiprolin, tPA ve PAI-1 düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Ayrıca bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için Yeni Nesne Tanıma Testi (NOR) uygulanmıştır. Bulgular, CHA-Tek Doz ve farklı dozlarda uygulanan arı zehirinin, peritoneal adezyon skorlarını anlamlı şekilde azalttığını göstermiştir. Özellikle 0,25 mg/kg dozundaki arı zehiri (Venom 25), makroskobik adezyonlarda ve hidroksiprolin düzeylerinde belirgin düşüşler sağlayarak yüksek anti-fibrotik etki göstermiştir. Oksidatif stres parametreleri açısından, Venom 25 ve CHA gruplarında GSH düzeylerinin korunması, bu ajanların antioksidan savunmayı desteklediğini ortaya koyarken, Venom 50 grubunda gözlenen azalma, yüksek dozun ters etkileri olabileceğini düşündürmüştür. NOR testi sonuçları da Venom 25 grubunda bilişsel fonksiyonların korunduğunu ve inflamasyonun merkezi sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltıldığını göstermiştir. Ancak 0,50 mg/kg dozunda abdominal yıkama ile uygulanan arı zehiri, yüksek mortaliteye yol açmış ve bu uygulamanın sistemik toksisite riski taşıdığı belirlenmiştir. Elde edilen makroskopik, biyokimyasal ve davranışsal bulgular, CHA-Tek Doz ve özellikle 0,25 mg/kg dozundaki arı zehiri uygulamasının peritoneal adezyonların önlenmesinde etkili olduğunu; ayrıca oksidatif denge ve bilişsel fonksiyonları olumlu yönde modüle ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, CHA-Tek Doz ve özellikle 0,25 mg/kg dozundaki arı zehirinin postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde etkili, güvenli ve çok yönlü bir tedavi seçeneği olduğunu ortaya koymakta; bu etkinin inflamasyonun baskılanması, kollajen birikiminin azaltılması, oksidatif stresin dengelenmesi ve bilişsel fonksiyonların korunması gibi mekanizmalarla sağlandığını vurgulamaktadır. Bu bulgular, gelecekte yapılacak klinik ve mekanistik araştırmalar için önemli bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the therapeutic effects of honeybee venom (apitoxin) on postoperative peritoneal adhesions, a common surgical complication. Utilizing an experimental animal model, the study aimed to elucidate the modulatory role of apitoxin on tissue healing and inflammation. A total of 36 male Wistar albino rats were divided into six groups and treated with varying doses of apitoxin, saline, or standard therapeutic agents. The peritoneal adhesion model was induced by surgically abrading the cecal surface, and macroscopic adhesion evaluation was conducted 21 days postoperatively using the Nair scoring system. Plasma levels of MDA and GSH were measured, while tissue concentrations of hydroxyproline, tPA, and PAI-1 were analyzed via ELISA. Cognitive function was also assessed using the Novel Object Recognition (NOR) test. The results demonstrated that both a single dose of CHA and varying doses of bee venom significantly reduced peritoneal adhesion scores. Notably, the 0.25 mg/kg dose of bee venom (Venom 25) led to marked reductions in macroscopic adhesion and hydroxyproline levels, indicating strong anti-fibrotic efficacy. Regarding oxidative stress parameters, GSH levels were preserved in the Venom 25 and CHA groups, suggesting enhanced antioxidant defense, whereas a decline observed in the Venom 50 group indicated potential adverse effects at higher doses. NOR test outcomes revealed preserved cognitive function and reduced central nervous system inflammation in the Venom 25 group. Conversely, administration of bee venom at 0.50 mg/kg via abdominal lavage resulted in high mortality, highlighting the systemic toxicity risk of this application. Overall, macroscopic, biochemical, and behavioral findings indicate that both CHA single dose and especially the 0.25 mg/kg bee venom treatment effectively prevent peritoneal adhesions while positively modulating oxidative balance and cognitive function. In conclusion, this study identifies CHA single dose and particularly the 0.25 mg/kg dose of bee venom as effective, safe, and multifaceted therapeutic options for preventing postoperative peritoneal adhesions. The underlying mechanisms likely involve suppression of inflammation, reduction of collagen accumulation, regulation of oxidative stress, and preservation of cognitive functions. These findings provide a valuable foundation for future clinical and mechanistic investigations.