Sakaryabaşı Doğu Göleti'nin bazı su kalite parametrelerinin belirlenmesi
Seasonal changes of some water quality parameters of Sakaryabaşı eastern pond
- Tez No: 95743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP PULATSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SAKARYAB AŞI DOĞU GÖLETİ'NİN BAZI SU KALİTE PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ Zeynep GÖKKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Serap PULATSÜ Bu araştırmada Sakaryabaşı'nı oluşturan iki kaynaktan biri olan Doğu Göleti'nin bazı su kalite parametreleri belirlenmiştir. Araştırma gölette seçilen iki istasyondan mevsimsel olarak, 1999 yılında dört defa (Ocak, Nisan, Temmuz, Ekim) su örnekleri alınarak yapılmıştır. Gölet suyunda fosfor ve azot fraksiyonları, klorofil a konsantrasyonları ile bazı fiziko-kimyasal özellikler dikkate alınmıştır. Bu parametrelerin mevsimlere, istasyonlara ve derinliğe bağlı değişimleri incelenmiştir. En yüksek ortalama çözünmüş oksijen değeri (7,74 ± 0,88 mg/L) kış mevsiminde, ortalama en düşük çözünmüş oksijen değeri (6,56 ± 0,21 mg/L) yaz mevsiminde saptanmıştır. Gölet suyuna ah en yüksek pH değeri (7,76 ± 0,06mg/L) sonbaharda belirlenmiştir. Gölet suyu toplam sertlik derecesine göre sert sular sınıfina girmektedir. Toplam fosfor konsantrasyonu baz alındığında ise (19,05-30.0 mg/m3) göletin besin düzeyinin mezotrofik olduğu belirlenmiştir. Amonyak azotu konsantrasyonu kış mevsiminde düşük (0,055 ± 0,0038 mg/L) iken, en yüksek değer (0,41 + 0,0008 mg/L) sonbaharda saptanmıştır. Gölet suyunda klorofil a konsantrasyonu çalışma periyodunca 0,39 |ig/L ile 13,17 |ig/L arasında değişmiştir. Gölet suyunun sıcaklık, çözünmüş oksijen ve pH değerlerinin, göletin rekreaktif kullanımı için kabul edilebilir standart sınırlar içerisinde olduğu belirlenmiştir. 2000, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Doğu Göleti, Sakarya Nehri, su kalitesi, fosfor ve azot fraksiyonları, klorofil a konsantrasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF SOME WATER QUALITY PARAMETERS OF SAKARYAB AŞI EASTERN POND Zeynep GÖKKAYA Ankara University Graduate School of Natural Applied and Science Department of Fisheries Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Serap PULATSÜ In this research, some water quality parameters of Eastern Pond which is one of two sources of Sakarya River and known to be beginning which forms Sakaryabaşı were determined. The research was conducted at two stations of pond in January, April, July, October 1999. In pond water, phosphorus and nitrogen fraction, chlorophyll a concentrations and some physico-chemical characteristics were undertaken. These parameters were investigated with regard season, station and water depths. The highest mean value of dissolved oxygen (7.74 ± 0.88 mgL“1) was observed in winter while mean lowest value of dissolved oxygen (6.56 ± 0.21 mgL'1) was found in summer. The highest pH (7.6 + 0.06) value of the pond water was found in autumn. Pond water was classified with respect to the degree of total hardness as hard water. It was detected that trophic state of the pond was mesotrophic regarding the total phosphorus concentration (19.05-30.0 mgm”3). Ammonia- nitrogen concentration was found to be low in winter (0.055 ± 0.0038 mgL"1) and high in autumn (0.41 ± 0.0008 mgL'1). Chlorophyll-a concentrations of pond water ranged between 0.39 ugL'1 and 13.17 MgL'1 during the study period. Water temperature, dissolved oxygen and pH values of pond water were observed within the acceptable standard limits for recreational use of the pond. 2000, 70 pages Key Words : Eastern Pond, Sakarya River, water quality, phosphorus and nitrogen fractions, chlorophyll a concentration