Optimal kontrol sistemlerinin incelenmesi
Investigation of optimal control systems
  1. Tez No: 95744
  2. Yazar: HAKAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULRIZA ABİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OPTİMAL KONTROL SİSTEMLERİN İNCELENMESİ Hakan GÜRKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdulrıza ABİLOV Bu çalışmada, kontrol problemlerine sürecin ekonomik etkinliğini temin eden kriterlerden birinin veya birkaçının teknolojik sınır şartları dahilinde optimum değerlerinin bulunması ve saklanması amaç edilmiştir. İlk olarak, optimal kontrol için optimizasyon probleminin standart bir formda ortaya çıktığını farz etmek bize yardımcı olacağından, çoğu optimizasyon problemi için standart formu olan fiziksel süreç modeli, amaçlı fonksiyon, durum ve kontrol değişkenlerinin sınırlamaları açıklanmıştır. Sınırlama aralığındaki modelin optimum hesaplama yöntemi kullanarak, optimum problemlerinin çözülmesinde mümkün olan bütün değişiklerden en iyisini seçmek imkanı verir. Optimum parametrelerinin belirlenmesinde çok ölçümlü optimizasyon algoritmalarından yararlanılmıştır. Bu yöntemlerden öne sürülen problem için en uygunun seçilmesinde amaçlı fonksiyonun hiper yüzeyinin topoloji özelliklerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Bu algoritmaların çoğu gradyant yöntemleri temelinde gerçekleştirilmiştir. Bir füze güdüm sistemi ile ilişkili birimler ve füze güdüm sistemlerinin algoritmik yapısı yanında, füze güdüm sistemlerini fiziksel olarak oluşturan yapılar da anlatılmaya çalışılmış, güdüm yöntemlerinin temel yapısını oluşturan evleme güdüm yöntemleri ele alınmıştır. Noktasal bir parçacık olarak alınmış nesneler için tanımlanmış çeşitli füze güdüm yöntemleri incelenmiş ve oransal seyir güdüm yöntemi belirli koşullar altında zaman gecikmeli sürekli optimal güdüm için işletilmiştir. 2000, 90 sayfa ANAHTAR KELİMELER optimal kontrol algoritmaları, optimizasyon, optimal füze güdümü III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF OPTIMAL CONTROL SYSTEMS Master of Science Thesis Hakan GÜRKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor: Prof.Dr-Abdulrıza ABİLOV In this study, it was aimed to find and keep one or more optimal values of criterion providing economical effectively for the control problems in the technological boundary conditions. At first, since it would be useful to suppose that optimization problems arise in a standard form, the restrictions of physical process model which is the standard form for most optimization problems, objective function, case and control variables were explained. Using the optimal calculation methods of our model, which is in the space of restrictions, gives us the opportunity to select the best of all the variables possible in solving the optimum problems. Multi-measurement optimization algorithms were benefited from in determining the optimal parameters. It is of great importance to determine the topological features of hyper surface of objective function in choosing the most appropriate one of these methods for the problem offered. Most of these algorithms were realized on the basis of gradient methods. In addition to the algorithmic structure of units connected with a missile guidance system, the structures forming guidance systems physically were also tried to be explained, homing guidance methods constituting the basic structure of guidance systems were dealt with. Continuous time-delay controlled optimal guidance problem was analysed. The optimal guidance problem, following and able to practice fixed maneauvers, measuring the related position and its velocity continuously and capable of controlling its own acceleration in the face of pure time delay given was analysed. 2000, 90 Pages KEY WORDS: optimal control algorithm, optimization, optimal missile guidance, missile guidance methods^imulation IV