Tritikale varyetelerinin rumende parçalanma özellikleri ile enerji değerlerinin saptanması üzerine bir araştırma
A Research on determination of energy values and degradability characteristics of triticale varieties
  1. Tez No: 95745
  2. Yazar: ÜLKÜ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRİTİKALE VARYETELERİNİN RUMENDE PARÇALANMA ÖZELLİKLERİ İLE ENERJİ DEĞERLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ülkü GÜRSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Aydan YILMAZ Bu araştırma Türkiye'de ruminant beslemede kullanılan tritikale varyetelerinin rumende parçalanma özellikleri ile enerji değerlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 3 yaşlı.ortalama 70 kg canlı ağırlığında, 3 adet kanül takılmış Anadolu Merinosu koç kullanılmış ve deneme süresince hayvanlar aynı rasyon ile yenilenmişlerdir. Tritikale varyetelerinin, rumen parçalanma özelliklerinin belirlenmesi amacıyla naylon torba tekniği kullanılmış ve yem örnekleri, 2, 4, 8, 16, 24 ve 48 saatlerde rumende inkubasyona bırakılmışlardır.İnkübasyon sonunda yem örneklerinin KM ve OM parçalanılabilirlik özellikleri P = a+b (l-e~a ) ve Pe = a+bc/ (c+k)e“(c+t”eşitlikleri kullanılarak saptanmıştır. Tritikale varyetelerinin rumende KM ve OM (KM'de) etkin parçalanabilirlikleri (0.05 saat"1 'de) sırasıyla ;76.37; 77.77, 67.97; 70.90, 76.87; 79.54 ve 74.94; 77.47; 48 saat için parçalanabilirlik (%) 91.35; 91.35, 82.66; 84.19, 88.40; 89.82 ve 87.36; 88.62 olarak bulunmuştur. Enerji değerlerinin saptanmasında ise enzim yönteminden yararlanılmıştır. Buna göre tritikale varyetelerinin ME değerleri (kcal/kg KM) sırasıyla; 3079, 3012, 3065 ve 3046 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Thesis A RESEARCH ON DETERMINATION OF ENERGY VALUES AND DEGRADABILITY CHARACTERISTICS OF TRITICALE VARIETIES Ülkü GÜRSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Aydan YILMAZ This research was conducted to investigate the rumen degradability characteristics and energy values of triticale varieties used in ruminant nutrition in Turkey. Three Anatolia Merinos rams, 3 years old and 70 kg live weight, fitted with canullea were used and animals were fed with the same rations during the trial. To determine the rumen degradability characteristics, triticale varieties were incubated for 2,4,8,16,24 and 48 h in rumen by using nylon bag technique. At the end of the incubation, degradability characteristics of DM and OM of feed samples were determined using the equations of P = a+b (l-e“a) and Pe = a+bc/ (c+k)e~(c*tv. Effective degradability (at 0,05 h”1 ) of DM and OM (based on dry matter) in rumen for triticale varieties were found; 76.37; 77.77; 67.97; 70.90, 76.87; 79.57 and 74.94; 77.47, (%) for the degradability in 48 h 91.35; 91.35, 82.66; 84.19, 88.40; 89.82, and 87.36; 88.62 respectively. The enzyme technique was used for determining the energy values. According to this, ME vales (kcal/kg DM) of triticale varieties are; 3079, 3012, 3065 and 3046 respectively.