PVA-L-prolin kaplı yüzeyde elektrodepozite olan AgNP'ler ile hibrit sensör özelliklerinin incelenmesi
Investigation of hybrid sensor properties with AgNPs electrodeposed on PVA-L-proline coated surface
  1. Tez No: 957466
  2. Yazar: EBRU NİSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, polivinil alkol (PVA) polimerine L-prolin amino asidinin kovalent olarak bağlanması sonucunda PVA-L-Prolin (PLP) polimeri sentezlenmiştir. Esterleşme reaksiyonu ile elde edilen PLP polimerinin karakterizasyonu FTIR, ¹H-NMR ve GPC, DSC teknikleri ile gerçekleştirilmiş; ester bağlarının oluşumu ve moleküler yapıda meydana gelen değişiklikler saptanmıştır. PLP'nin elektrokimyasal uygulamalardaki potansiyelini değerlendirmek amacıyla, İndiyum kalay oksit (ITO) yüzeyleri, PLP çözeltisiyle kaplanarak elektrokimyasal olarak gümüş nanoparçacıkların (AgNP'lerin) elektrodepozisyonu gerçekleştirilmiştir. SEM analizi sonucu elde edilen görüntülerde PLP polimeri ve PVA polimeri kıyaslandığında, AgNP'lerin homojen ve dar boyut dağılımına sahip olduğu saptanmıştır. Bu durumun, L-prolin'in yapısında bulunan karboksil ve amino gruplarının Ag⁺ iyonlarıyla etkileşimi sonucunda olduğu düşünülmektedir. Elektrodepozit edilmiş AgNP'lerin SPR bandları UV-Görünür bölge spektroskopisi ile incelenmiştir. Döngüsel Voltametri (DV) analizleri sonucu elde edilen veriler ise elektrokimyasal sürecin difüzyon kontrollü olduğunu ortaya koymuştur. AgNPs-PLP/ITO elektrot sistemi, hidrojen peroksit (H₂O₂) tayini için 20,98 µM LOD ve 63,58 µM LOQ değerleri ile yüksek duyarlılık göstermiştir. Yaklaşık 20–430 µM arasında doğrusal yanıt veren sistemin korelasyon katsayısı R² = 0,99497 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, PLP polimeri temelli bu yapının basit, düşük maliyetli ve çevre dostu bir elektrokimyasal sensör platformu olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a PVA-L-Proline (PLP) polymer was synthesized by covalently attaching the amino acid L-proline to the polyvinyl alcohol (PVA) polymer backbone. The resulting PLP polymer, obtained through an esterification reaction, was characterized using FTIR, ¹H-NMR, GPC, and DSC techniques to confirm the formation of ester bonds and to identify structural changes in the molecular framework. To evaluate the potential of PLP in electrochemical applications, indium tin oxide (ITO) surfaces were coated with the PLP solution, followed by the electrochemical deposition of silver nanoparticles (AgNPs). SEM images revealed that, compared to the PVA polymer, the AgNPs formed on PLP-coated surfaces exhibited a more homogeneous and narrower size distribution. This behavior is attributed to the interaction between Ag⁺ ions and the carboxyl and amino groups present in the L-proline structure. The surface plasmon resonance (SPR) bands of the electrodeposited AgNPs were analyzed using UV–Visible spectroscopy. Cyclic voltammetry (CV) analyses indicated that the electrochemical process was diffusion-controlled. The AgNPs–PLP/ITO electrode system demonstrated high sensitivity for the detection of hydrogen peroxide (H₂O₂), achieving a limit of detection (LOD) of 20.98 µM and a limit of quantification (LOQ) of 63.58 µM. The system exhibited a linear response in the concentration range of approximately 20–430 µM, with a correlation coefficient of R² = 0.99497. These results suggest that the PLP-based system can serve as a simple, cost-effective, and environmentally friendly electrochemical sensor platform.