Poli (vinil alkol)/poli (vinil pirolidon) ve (PVA-aşı-1-vinil-2-pirolidon) membranlardan salisilik asitin kontollü salımı
Controlled release of salicylic acid through poly (vinly alcohol)/poly (vinly pyrrolidone) and poly (vinly alcohol-co-1-vinly-2-pyrrolidone) membranes
  1. Tez No: 155852
  2. Yazar: EMEL ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OYA ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
POLİ(VİNİL ALKOL)/POLİ(VİNİL PİROLİDON) VE (PVA-aşı-l-VINİL-2- PİROLİDON) MEMBRANLARDAN SALİSİLİK ASİTİN KONTROLLÜ SALIMI (Yüksek Lisans Tezi) Emel ORHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ KASIM 2004 ÖZET Bu çalışmada salisilik asitin poli(vinil alkol)/poli(vinil pirolidon) (PVA/PVP) alaşım membranlar ve poli(vinil alkol-aşı-l-vinil-2-pirolidon) (PVA-g-PVP) membranlardan kontrollü salımı incelendi. Bu amaçla farklı hacim oranlarında PVA/PVP alaşım membranlar hazırlandı ve PVA/PVP oranının, verici ve alıcı bölme pH sının, SA derişiminin ve sıcaklığın salım üzerindeki etkileri incelendi. Membranm PVP içeriği arttıkça SA geçişinin arttığı belirlendi. PVA/PVP (60/40) hacim oranındaki membranın SA salımı için en uygun membran olduğu bulundu. pH'nm etkisi; alıcı bölmenin pH'sı 7,40'da tutularak, verici bölme pH'sı değiştirilerek araştırıldı. Verici bölme pH'sı arttıkça SA geçişinin arttığı gözlendi. SA derişiminin etkisini araştırmak için farklı pH'larda doymamış ve doymuş SA çözeltileri geçirildi. Doymamış çözeltilerden SA saliminin doymuş çözeltilerden daha yüksek olduğu bulundu. PVA/PVP alaşım membranların performansının aşı kopolimer membranlarla karşılaştırmak için aynı PVP yüzdesinde membranlar hazırlandı ve SA salımı için kullanıldı. PVA üzerine VP aşılamanın SA salimini hızlandırdığı bulundu. Sıcaklığın etkisi de incelendi. Sıcaklıktaki artışın salımı artırdığı gözlendi.Bilim Kodu : 405.04.02 Anahtar Kelimeler : Poli(vinil alkol), Poli(vinil pirolidon), Poli(vinil alkol-aşı-1- Vinil-2-pirolidon), Salisilik Asit, Kontrollü Salım, Membran Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Oya ŞANLI
Özet (Çeviri)
CONTROLLED RELEASE OF SALICYLIC ACID THROUGH POLYVINYL ALCOHOL)/POLY(VINYL PYRROLIDONE) AND POLYVINYL ALCOHOL-co-l-VINYL-2-PYRROLIDONE) MEMBRANES (MSc. Thesis) Emel ORHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 2004 ABSTRACT In this study controlled release of salicylic acid (SA) through Poly(vinyl alcohol)/Po!y(vinyl pyrrolidone) PVA/PVP and Polyvinyl alcohoI-co-l-vinyl-2- pyrrolidone) (PVA-g-PVP) membranes were investigated. For this purpose PVA/PVP alloy membranes at different volume ratios were prepared and the effects of PVA/PVP ratio, pH of the donor and acceptor compartments, concentration of SA and temperature on the release were investigated. It was determined that as the PVP the permeation of SA increased content of the membrane increased. Membrane of PVA/PVP (60/40) volume ratio were found to be the most suitable membrane for the release of SA. The effect of pH was investigated by setting pH of the acceptor compartment to 7.40 and changing the pH of the donor compartment. It was observed that as the pH of the donor compartment increases permeation of SA increases. To investigate the effect of the concentration of SA on the release characteristics, unsaturated and saturated solutions of SA were permeated at diffferent pH values. The release of SA from unsaturated solutions was found to be higher than saturated solutions. To compare the performance of the PVA/PVP alloy membrane with that of graft copolymer membrane (PVA-g-PVP) membranes of the same PVP percentages were used for the release of SA. It was found that grafting of VP onIV to PVA enhanced the release of SA. The effect of temperature were also investigated. Increase in temperature increased the release. Science code: 405.04.02 Key Words : Polyvinyl alcohol), Poly(vinyl pyrrolidone), Polyvinyl alcohol-co- l-vinyl-2-pyrrolidone), Salicylic Acid, Controlled Release, Membrane Page number: 80 Adviser : Prof. Dr. Oya ŞANLI