Schiff bazı türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal etki profillerinin incelenmesi
Molecular synthesis of schiff base derivatives and investigation of their antimicrobial activity profiles
- Tez No: 957465
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS ARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mikroorganizmaların evrimsel süreçte giderek daha dirençli fenotiplere ulaşması, mevcut antimikrobiyal ve antibakteriyel ajanlara karşı direnç mekanizmaları geliştirmesine ve halk sağlığını tehdit eden, kimi zaman ölümcül seyreden yeni enfeksiyon hastalıklarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu bağlamda, yenilikçi tedavi stratejilerinin geliştirilmesi ve etkili yeni antimikrobiyal bileşiklerin tasarlanması, güncel araştırmalarda öncelikli bir odak noktası hâline gelmiştir. Doğal kökenli biyolojik ajanlara ek olarak, literatürdeki bir çok çalışmada sentetik bileşikler tasarlanmış ve bu bileşiklerin umut vaat eden farmakolojik profiller sergilediği gözlenmiştir. Schiff bazları ve Schiff bazı metal kompleksleri, sergiledikleri çok yönlü biyolojik aktiviteleri sayesinde literatürde popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, literatürde sıklıkla başvurulan prosedürler esas alınarak iki farklı Schiff bazı türevi sentezlenmiş ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Yapısal doğrulama amacıyla, nükleer manyetik rezonans spektroskopisi, kütle spektrometrisi, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen deneysel verilerin literatürdeki bulgularla örtüştüğü, kondenzasyon reaksiyonunun başarıyla gerçekleşerek hedef Schiff bazı türevlerinin elde edildiği ortaya konmuştur. UV-Vis absorpsiyon ve floresans spektroskopisi kullanılarak Schiff bazı türevlerinin fotofiziksel davranışları incelenmiştir. Çalışmanın devamında, sentezlenen Schiff bazı türevlerinin potansiyel antimikrobiyal etkinlik profili hem bakteriyel hem de fungal patojenlere karşı agar disk difüzyon yöntemiyle kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Schiff bazı türevlerinin sergilediği inhibitör etkinlikler, zon çaplarının kantitatif ölçümüyle ortaya konmuş; sonuçlar literatürde bildirilen benzer Schiff bazlarıyla kıyaslandığında, sentezlenen türevlerin gelecekte bakteriyel ve fungal enfeksiyonların tedavisinde terapötik ajan olarak değerlendirilebilecek nitelikte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of resistance mechanisms against existing antimicrobial and antibacterial agents is regularly increasing regarding the evolutionary progression of microorganisms into resistant phenotypes. This evolutionary progression has led to the generation of new infectious diseases, which can pose significant threats to human health or, in some cases, can result in fatal outcomes. In this context, researchers have focused on the development of innovative treatment strategies or the design of effective new antimicrobial compounds. Different studies in the literature have reported the design of synthetic compounds that exhibit promising pharmacological profiles, in addition to naturally derived biological agents. Among these, Schiff bases and their metal complexes have gained popularity due to their diverse biological activities. In this study, two different Schiff base derivatives were synthesized. The structural characterization was carried out by using nuclear magnetic resonance spectroscopy, mass spectrometry, Fourier-transform infrared spectroscopy, and high-performance liquid chromatography techniques. The photophysical behaviors of the Schiff base derivatives were examined using UV-Vis absorption and fluorescence spectroscopy. In a subsequent section, the potential antimicrobial activity profiles of the synthesized Schiff base derivatives were comprehensively assessed against gram-positive and gram-negative bacteria and a fungal pathogen using the agar disk diffusion method. The inhibitory effects were determined through the inhibition zone diameters. The results suggested that the synthesized Schiff base derivatives possess potential as therapeutic agents in the treatment of bacterial and fungal infections.