Argümantasyon destekli sorgulamaya dayalı fen eğitiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin deney raporlarını değerlendirme becerilerine etkisi
The effect of argumentation-based inquiry science education on eighth-grade students' skills in evaluating experiment reports
  1. Tez No: 957488
  2. Yazar: SENA ZİŞAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN İNALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada argümantasyon destekli sorgulama yönteminin sekizinci sınıf fen bilimleri dersinde kullanımının öğrencilerin bilim insanı gibi deney raporlarını değerlendirme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gaziantep ili Şahinbey ilçesindeki bir ortaokul elverişlilik örnekleme yöntemiyle çalışmanın katılımcıları olarak seçilerek yansız atama yoluyla deney (n=20) ve kontrol (n=19) grupları oluşturulmuştur. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Deney grubuna, 5 hafta süresince argümantasyon destekli sorgulama temelli (ADS) fen eğitimi uygulanırken; kontrol grubunda öğretim programı materyallerine dayalı öğretim yöntemi sürdürülmüştür. Araştırmanın veri toplama sürecinde, öğrencilerin deney raporlarını değerlendirme becerilerini ölçmek amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşleriyle geçerliği sağlanan dokuz adet deney raporu kullanılmıştır. Öğrencilerin raporları değerlendirme düzeyleri ise İnaltun (2024) tarafından geliştirilen ve sekizinci sınıf düzeyine uyarlanan araştırma sorgulama becerileri değerlendirme rubriği ile belirlenmiştir. Öğrencilerden, düşük, orta ve yüksek başarı seviyelerine göre hazırlanmış deney raporlarını değerlendirmeleri istenmiş; bu değerlendirmeler üzerinden bilimsel süreç becerilerine ilişkin performans puanları elde edilmiştir. Araştırma neticesinde toplanan verilerin analizi SPSS 27.0 ile gerçekleştirilmiştir. Analizler, Shapiro-Wilk testi, bağımsız örneklem t-testi, Mann-Whitney U testi ve Cohen's d etki büyüklüğüne bakılarak yapılmıştır. Bulgular, deney grubundaki öğrencilerin uygulama sonrası değerlendirme becerilerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde geliştiğini ortaya koymuştur. Ayrıca öğrencilerin değerlendirme tutarlılığı, ortalama mutlak sapma değerleri üzerinden analiz edilmiş ve deney grubunda yüksek bir tutarlılık düzeyi saptanmıştır. Sonuçlar, argümantasyon destekli sorgulama temelli fen eğitiminin, öğrencilerin bilimsel düşünme, sorgulama ve değerlendirme becerilerini geliştirmede etkili bir yaklaşım olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, fen eğitimi literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of the argumentation-supported inquiry approach on eighth-grade students' ability to evaluate laboratory reports like scientists within the context of science education. Participants were selected using convenience sampling from a middle school located in Şahinbey, Gaziantep, were randomly assigned to experimental (n=20) and control (n=19) groups. The research was conducted using a quasi-experimental design with pre-test/post-test control groups. The experimental group received instruction based on the Argumentation-supported Inquiry (ASI) approach over a five-week period, while the control group continued with instruction based on the standard science curriculum. To assess the students' abilities to evaluate laboratory reports, nine laboratory reports developed by the researcher and validated through expert opinion were employed. Students' evaluation performance was measured using an inquiry skills assessment rubric originally developed by İnaltun (2024) and adapted specifically for the eighth-grade level. Students were tasked with evaluating laboratory reports classified as low, medium, high achievement levels, their scientific process skills were quantified based on these evaluations. Data analysis was carried out using SPSS 27.0 software. Statistical tests included the Shapiro-Wilk test for normality, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, Cohen's d for effect size calculation. Results indicated that students in the experimental group showed significant improvement in their report evaluation skills compared to the control group. Additionally, evaluation consistency was analyzed using average absolute deviation scores, revealing a higher level of consistency within the experimental group. The findings demonstrate that the argumentation-supported inquiry-based approach is effective in fostering students' scientific thinking, inquiry, evaluative skills, contributing substantially to the existing science education literature.