Irak'ta klinik ve çevresel metisiline dirençli staph aureus'larda bazı biyofilm genlerinin bakteriyolojik ve moleküler incelenmesi
Bacteriological and molecular study of some biofilm genes in clinical and environmental methicillin resistant staphylococcus aureus in Iraq
  1. Tez No: 958694
  2. Yazar: ZINA MURSHD KADIM ABDULRASOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarının biyofilm oluşturma yeteneği ve düzensiz antibiyotik direnci, kronik yaraların iyileşmesini engelleyerek tedavi stratejilerini daha da karmaşık hale getirmekte ve dünya genelinde sağlık sistemleri için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışma, hastane ortamlarında ve enfeksiyon spektrumunda yer alan Staphylococcus aureus'un tanımlanması ve ortadan kaldırılmasını, izolatlardaki antibiyotik direncini araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda S. aureus suşlarının biyofilm üretme kapasiteleri mikrotitre plak (MtP) yöntemi ile değerlendirilmiş ve metisilin direnci PCR yöntemiyle mecA geninin varlığına dayalı olarak tespit edilmiştir. Ek olarak, biyofilm ile ilişkili genler (icaA, icaB, fnbA, fnbB ve eno) de PCR tekniği kullanılarak incelenmiştir. Standart besiyeri hazırlama protokolleri izlenmiş, sterilizasyon ve pH ayarları yapılmıştır. Klinik örnekler hastalardan ve çeşitli hastane birimlerinden toplanarak geleneksel yöntemler ve PCR tekniği ile Staphylococcus aureus analiz edilmiştir. Tanımlama işlemleri Gram boyama, biyokimyasal testler ve VITEK-2 GP sistemiyle yapılmıştır. Antibiyotik duyarlılık testi Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Biyofilm oluşumu mikrotitre plak yöntemi ile değerlendirilmiştir. Son olarak, S. aureus suşlarından DNA ekstraksiyonu kitleri kullanılarak elde edilen DNA ile mecA, icaAB, fnbA ve fnbB genlerinin varlığı PCR ile saptanmıştır. Klinik ve çevresel kaynaklı Staphylococcus aureus izolatları arasında biyofilm oluşturma düzeyi farklılık göstermekte olup bu durum özellikle icaAB lokusu gibi bazı biyofilm ilişkili genlerin aktivitesine bağlıdır. Toplam 857 MRSA izolatının %48,57'si mecA geni açısından pozitif bulunmuştur. Bu gen, izolatların %56,70'inde metisilin direncine neden olmaktadır. Öte yandan, Vankomisin ve Meropenem'e karşı daha düşük düzeyde direnç gözlenmiştir. S. aureus antijenlerinin tespiti, klinik örneklerde %40 ve çevresel örneklerde %30 pozitiflik oranı ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The biofilm-forming ability and inconsistent antibiotic resistance of Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains hinder the healing of chronic wounds, thereby complicating treatment strategies and posing a serious threat to healthcare systems worldwide. This study aims to identify and eliminate Staphylococcus aureus from hospital environments and infection spectra, as well as to investigate antibiotic resistance in its isolates. Additionally, the biofilm-producing capacity of S. aureus strains was evaluated using the microtiter plate (MtP) method, and methicillin resistance was detected through the presence of the mecA gene using PCR. Furthermore, biofilm-associated genes (icaA, icaB, fnbA, fnbB, and eno) were also examined using PCR techniques. Standard culture media preparation protocols were followed, including sterilization and pH adjustment. Clinical samples were collected from patients and various hospital departments and analyzed for Staphylococcus aureus using both conventional and PCR based methods. Identification was performed via Gram staining, biochemical tests, and the VITEK-2 GP system. Antibiotic susceptibility testing was conducted using the Kirby Bauer disk diffusion method. Biofilm formation was assessed using the microtiter plate method. Finally, DNA was extracted from S. aureus strains using commercial kits, and the presence of mecA, icaAB, fnbA, and fnbB genes was determined via PCR. Biofilm formation varied among clinical and environmental Staphylococcus aureus isolates, largely depending on the activity of certain biofilm-related genes such as the icaAB locus. Among a total of 857 MRSA isolates, 48.57% were positive for the mecA gene. This gene conferred methicillin resistance in 56.70% of the isolates. On the other hand, lower resistance levels were observed for Vancomycin and Meropenem. Detection of S. aureus antigens yielded positivity rates of 40% in clinical samples and 30% in environmental samples.