Poisson ve sonine operatörleri ve inversleri
Poisson and sonine operators and their inversions
  1. Tez No: 95750
  2. Yazar: ÇİLER ÖZTÜRKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POISSON VE SONINE OPERATÖRLERİ VE İNVERSLERİ Çiler OZTURKLER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ayhan ŞERBETÇİ Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı verilmiştir. İkinci bölüm çalışmamızda kullanılan temel kavramlara ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, sinüs ve kosinüs fonksiyonlarını Bessel fonksiyonlarına dönüştüren Poisson ve Sonine operatörleri ve onlann inversleri incelenmiştir. Daha sonra bu operatörler arasındaki ilişkiler ayrıntılı olarak verilmiştir. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmıdır. Bu bölümde a, P herhangi pozitif reel sayılar olmak üzere, Poisson ve Sonine operatörlerinin bir genelleştirilmesi olan a-Poisson ve (3-Sonine operatörleri elde edilmiştir. Poisson ve Sonine operatörleri arasında üçüncü bölümde verilen ilişkilerin hangi koşullar altında a-Poisson ve (3-Sonine operatörleri arasında geçerli olacağı araştırılmıştır. 2000, 85 sayfa Anahtar Kelimeler : Bessel Fonksiyonu, Operatör, Ters Operatör, Toplanabilir Fonksiyon, T - Fonksiyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis POISSON AND SONINE OPERATORS AND THEIR INVERSIONS Çiler ÖZTÜRKLER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayhan ŞERBETÇİ This thesis consist of four chapters. The first chapter is for introduction. The second chapter is devoted to the fundamental concepts. In the third chapter, Sonine and Poisson operators which transforms the sine and cosine functions into the Bessel functions, and their inverses are investigated. And the relationship, between these operators are given in detail The fourth chapter is the original part of this thesis. In this chapter, a -Poisson and /?- Sonine Operators which are generalizations of Poisson and Sonine operators are defined for any positive reel numbers a,fi. Finally, the relationships between Poisson and Sonine operators given in the third chapter are investigated for a -Poisson and J5 - Sonine Operators. 2000, 85 pages Key Words : Bessel Function, Operator, Inverse operator, Summable function, T- Function