Kırıkkale kenti mevcut alan kullanım kararları ve açık-yeşil alan verilerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A Study on the evaluation of open-green space data and the existing land use decisions for Kırıkkale
- Tez No: 95751
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRIKKALE KENTİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI VE AÇIK-YEŞİL ALAN VERİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA KorayÖZCAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM 2000, Sayfa: 110 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM Prof. Dr. Halim PERÇİN Doç. Dr. Zuhal ULUSOY Bu çalışmada; Orta Kızılırmak Havzası'nın en önemli askeri ve stratejik sanayi kentlerinden biri olan Kırıkkale kentinin mevcut alan kullanım kararları ve açık-yeşil alan verilerinin analitik çözümlemesi yapılmıştır. Hızlı ve plansız kentleşme sürecinde gelişen Kırıkkale kenti; son dönemde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgesi kurulması, Üniversite gelişimi, Orta Anadolu Petrol Rafinerisi kurulması, Serbest Bölge kuruluş çalışmaları, Yeşil Vadi Rekreasyon ve Turizm Alanı Projesi gibi yatırımlar ve Ankara Metropoliten Alanı'na yakın konumu gibi özellikleri ile yakın gelecekteki potansiyel kentsel gelişmelere sonderece açık bir yerleşmedir. Bu kapsamda; kentsel nüfusun gelecekteki açık-yeşil alan gereksinimi, mevcut doğal çevrenin korunması ve geliştirilmesi, kentsel ekolojik dengenin kurulması ve kent içinde bir sirkülasyon sistemi oluşturulması bûyfik önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Kırıkkale kentinin mevcut açık-yeşil alan verileri değerlendirilerek, kent nüfusunun sosyal, ekonomik ve kültürel yapısı ile kentin fiziki mekan özellikleri dikkate alınarak, sağlıklı ve yaşanabilir bir kentsel çevre oluşturulabilmesi için yeni bir kentsel açık-yeşil alan sistemi kurulması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kırıkkale, Açık-Yeşil Alan, Sirkülasyon Sistemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis A STUDY ON THE EVALUATION OF OPEN-GREEN SPACE DATA AND THE EXISTING LAND USE DECISIONS FOR KIRIKKALE Koray ÖZCAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor. Asst Prof. Dr. Ekrem KURUM 2000,Pages:110 Jury: Asst Prof. Dr. Ekrem KURUM Prof. Dr. Halim PERÇİN AssocProf. DnZuhal ULUSOY In this study, existing land use decisions and open-green space data for Kırıkkale, an important military and strategical industry cities of Middle Kızılırmak Basin, are analysed. Kırıkkale has urbanized rapidly and spontaneously, and still, there is a high potential for development; particularly taking into consideration the large investments like Organized Industrial Estate, Middle Anatolian Petrolleum Refinery, Free Zone Project, Green Valley Recreation and Tourism Project and Kırıkkale University. In this context, planning decisions concerning open-green space requirements, the protection, preservation and development of natural 111environment, the improvement of urban ecological balance and the provisions of a cohorent circulation system have great importance. It is pot forward in this study that, in order to reach a healthy, sustainable and livable city, a new urban open-green space system must be developed, considering the existing open-green space data, socio-economic and cultural structure and the spatial characteristics of the city. KEY WORDS: Kırıkkale, Open-Green Space, Circulation System. IV