Sosyal karşılaştırma teorisi bağlamında kadınların yaşam doyumu ve gelişmeleri kaçırma korkusunun sosyal medya kullanım sıklığına etkisi
The effect of women's life satisfaction and fear of missing out on social media usage frequency in the context of social comparison theory
- Tez No: 957506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sosyal karşılaştırma, bireylerin sosyal çevrelerinde bulunan ya da maruz kaldıkları kişilerle kendilerini bilinçli veya bilinçsiz şekilde değerlendirme eğilimidir. Sosyal ağlar, bireylerin bu karşılaştırma eğilimlerini artırarak yaşam doyumlarını olumsuz etkileyebilmekte ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) gibi psikolojik durumların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu araştırma, sosyal karşılaştırma kuramı çerçevesinde kadınların yaşam doyumu ve gelişmeleri kaçırma korkusunun (FOMO), sosyal medya kullanım sıklığı üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, Tekirdağ Süleymanpaşa ilçesinde yaşayan kadınlardan oluşan bir örneklemle yürütülmüştür. Yapısal eşitlik modeli analizine göre, yetenek temelli sosyal karşılaştırmanın yaşam doyumu üzerinde anlamlı ve negatif bir etkisi bulunmuştur. Ayrıca bu karşılaştırma türü, FOMO üzerinde güçlü ve pozitif bir etki göstermiştir. FOMO ise sosyal medya kullanım sıklığını anlamlı biçimde yordayan bir değişken olarak belirlenmiştir. Öte yandan, yaşam doyumunun sosyal medya kullanımı üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bulgular, kadınların sosyal medya kullanımının yaşam doyumundan çok, karşılaştırma eğilimleri ve FOMO ile şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social comparison is the tendency of individuals to evaluate themselves consciously or unconsciously in relation to people in their social environment or those they are exposed to. Social networks can amplify this tendency, negatively affecting individuals' life satisfaction and paving the way for psychological conditions such as the fear of missing out (FOMO). This study investigates the impact of women's life satisfaction and fear of missing out (FOMO) on the frequency of social media use within the framework of social comparison theory. The research was conducted with a sample of women residing in the Süleymanpaşa district of Tekirdağ. According to the structural equation model analysis, ability-based social comparison had a significant and negative effect on life satisfaction. Furthermore, this type of comparison showed a strong and positive effect on FOMO. In turn, FOMO was found to be a significant predictor of the frequency of social media use. On the other hand, life satisfaction did not have a direct significant effect on social media use. The findings reveal that women's social media use is shaped more by their tendency to compare and by FOMO, rather than by their life satisfaction.