Erken postpartum dönemde doğumun yeniden anlamlandırılmasının doğumun psikolojik sonuçlarına etkisi
The effect of birth debriefing in the early postpartum period on the psychological outcomes of childbirth
  1. Tez No: 957541
  2. Yazar: VİLDAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE GÖKÇE İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Doğumun fiziksel ve duygusal olarak yeniden anlamlandırılması, kadınların doğum sürecine daha bilinçli, güvenli ve sağlıklı yaklaşmalarını sağlar. Bu doğrultuda yapılan çalışma, erken postpartum dönemde doğumun yeniden anlamlandırılmasının doğum korkusu, depresyon ve doğum travmasına etkisini değerlendirmek amacıyla tek kör, randomize kontrollü deneysel olarak yürütülmüştür. Araştırma, Şubat–Haziran 2024 tarihleri arasında Tarsus Devlet Hastanesi doğumhanesinde gerçekleştirilmiş, doğum sonrası izlemi yapılan 72 kadın araştırmaya dahil olmuş, yeniden anlamlandırma uygulanan grupta 33 kadın, standart bakım alan grupta 31 kadın olmak üzere toplam 64 kadın araştırmayı tamamlamıştır. Veriler, doğumdan sonraki 6–24 saat içinde hastanede ve 6–8. haftalar arasında telefonla toplanmıştır. Araçlar olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Sürecini Değerlendirme Formu”,“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği”,“City Doğum Travması Ölçeği”ve“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi ve ki-kare testleri ile analiz edilmiştir. Gruplar arasında sosyodemografik ve obstetrik açıdan anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Doğum korkusu puanı müdahale grubunda 1. günde 54.03±28.02, 40–60. günlerde 32.30±20.34; kontrol grubunda ise sırasıyla 61.61±24.01 ve 73.64±30.50'dir. 40–60.
Özet (Çeviri)
Engaging in physical and emotional debriefing after childbirth enables women to approach birth with greater awareness, confidence, and a sense of safety. This single-blind, randomized controlled trial investigated the effects of postpartum debriefing on fear of childbirth, depressive symptoms, and birth-related trauma during the early postpartum period. This research was conducted between February and June 2024 in the delivery ward of Tarsus State Hospital. Seventy-two postpartum women were initially recruited; of these, 64 completed the study — 33 in the debriefing group and 31 in the standard care group. Data were obtained during the 6–24 hours following childbirth while participants were still hospitalized, and subsequently between the 6th and 8th postpartum weeks through telephone interviews. The instruments used were the Personal Information Form, the Birth Process Scale, Wijma Birth Expectation/Experience Scale, the City Birth Trauma Scale, and the Edinburgh Postnatal Depression Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, and Pearson's and Fisher's exact chi-square tests were used in the analysis. No significant sociodemographic or obstetric differences were found between the groups (p>0.05). On the Fear of Childbirth Scale, the debriefing group scored 54.03±28.02 on day 1 and 32.30±20.34 at weeks 6–8, while the control group scored 61.61±24.01 and 73.64±30.50, respectively.