Term yenidoğanlarda ayak refleksolojisi ve batın masajının hiperbilirubinemi ve konfor düzeyine etkisi
The effect of foot reflexology and abdominal massage on hyperbilirubinemia and comfort levels in full-term newborns
- Tez No: 957570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Araştırmada yenidoğan bebeklerde hiperbilirubinemi tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerinden ayak refleksolojisi ve batın masajının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 15 Kasım 2024-1 Nisan 2025 tarihleri arasında Şanlıurfada'ki bir üçüncü basamak sağlık kuruluşunun yenidoğan servisinde randomize kontrollü deneysel olarak yürütülmüştür. Yenidoğanlar kontrol (n=35), refleksoloji (n=35) ve masaj (n=35) olmak üzere üç gruba ayrılmış; TSB (total serum bilirubin) düzeyi, kan şekeri, defekasyon ve idrar sıklığı, vücut ağırlığı, beslenme miktarı, vücut sıcaklığı, kalp atım hızı, SpO₂ (oksijen satürasyonu) ve konfor düzeyi gibi çok boyutlu fizyolojik ve davranışsal parametreler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, refleksoloji uygulamasının 2.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of foot reflexology and abdominal massage, which are complementary and alternative medicine methods, in the treatment of hyperbilirubinemia in newborn babies. Material and Methods: Materials and Methods: The study was conducted as a randomized controlled experimental study between November 15, 2024 and April 1, 2025 in the neonatal ward of a tertiary health care institution in Sanliurfa. Newborns were divided into three groups as control (n=35), reflexology (n=35) and massage (n=35); multidimensional physiological and behavioral parameters such as TSB (total serum bilirubin) level, blood glucose, defecation and urinary frequency, body weight, feeding amount, body temperature, heart rate, SpO₂ (oxygen saturation) and comfort level were evaluated comparatively.