Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda periferik arter hastalığı ciddiyeti ile FEV1/FVC oranı arasındaki ilişki
The relationship between the severity of peripheral arterial disease and FEV1/FVC ratio in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 957569
  2. Yazar: ALPER TUNGA ÖTEGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Periferik arter hastalığı (PAH) ve Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), dünya nüfusunun büyük bir kısmını etkileyen mortalitesi ve morbiditesi yüksek olan iki önemli hastalıktır. Ülkemizde prevalansı giderek artan bu hastalıklar, işgücü ve fonksiyon kaybı, ekstremite ampütasyonu hatta mortaliteye sebep olabilmektedir. Amaç ve yöntem Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve periferik arter hastalığı günümüzde sık görülen ve sıklığı artan iki hastalıktır. Sigara dumanı, kötü yaşam koşulları ve inflamasyon gibi tetikleyiciler bu iki hastalığa sebep olabilmekte ve prognozu kötüleştirebilmektedir. Periferik arter hastalığı tanısında invaziv ve noninvaziv tanı yolları bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olup Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran hastalarda periferik arter hastalığı ciddiyeti ile FEV1/FVC oranı arasındaki ilişkiyi saptayarak ciddi KOAH'lı hastalarda noninvaziv olarak periferik arter hastalığının ciddiyetinin öngörmeye yardımcı olmak. Çalışmaya 90 hasta dahil edildi. Hastalara periferik anjiyografi ve solunum fonksiyon testi yapıldı. TASC sınıflamasına göre hastalar hafif düzeyde periferik arter hastalığı ve şiddetli periferik arter hastalığı olmak üzere iki gruba ayrıldı ve karşılaştırıldı. FEV1/FVC değerindeki azalma ile yüksek TASC skorları arasında anlamlı bir ilişkili saptandı.
Özet (Çeviri)
Back ground: Peripheral arterial disease (PAD) and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) are two major health conditions that affect a significant portion of the global population, both associated with high morbidity and mortality. In Turkey, the prevalence of these diseases is increasing and can lead to work force and functional loss, limb amputation, and even mortality. Objective and Methods: Chronic obstructive pulmonary disease and peripheral arterial disease are two increasingly common diseases in today's world. Triggers such as tobacco smoke, poor living conditions, and inflammation can lead to the development of both diseases and worse their prognosis. Both invasive and non-invasive diagnostic methods are available for PAD. The aim of this study is to investigate the relationship between the severity of peripheral arterial disease and the FEV1/FVC ratio in patients with COPD who presented to Alanya Alaaddin Keykubat University Faculty of Medicine Hospital, and to determine whether the severity of PAD can be predicted non-invasively in patients with severe COPD. A total of 90 patients were included in the study. All patients underwent peripheral angiography and pulmonary function testing. Based on the Trans Atlantic Inter-Society Consensus (TASC) classification, patients were divided in to two groups: those with mild peripheral artery disease and those with severe peripheral artery disease, and the groups were compared.