Multipar gebelerde sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının doğum ağrısı ve konfora etkisi
The effect of virtual reality glasses application on labor pain and comfort in multiparous pregnant women
  1. Tez No: 957573
  2. Yazar: ÇİĞDEM BALLIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tezin Başlığı: Multipar Gebelerde Sanal Gerçeklik Gözlüğü Uygulamasının Doğum Ağrısı ve Konfora Etkisi Öğrencinin Adı Soyadı: Çiğdem BALLIKAYA Danışmanın Adı Soyadı: Doç.Dr. Zümrüt BİLGİN Programın Adı: Ebelik Yüksek Lisans Programı Amaç: Multipar gebelerde sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasının doğum ağrısı ve konforuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Eylül 2023 - Haziran 2024 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin doğum kliniğinde bakım alan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 80 multipar gebenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gebeler randomizasyon yöntemi ile iki gruba (40 deneysel-sanal gerçeklik, 40 kontrol) ayrılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Vizüel Analog Skala”,“Doğum Konfor Ölçeği”ve“Doğum Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki hamile kadınlara sanal gerçeklik gözlükleri ile bir video izletildi. Bulgular: Grubun yaş ortalaması 28,18±4,25 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 27,55±3,43 yıldı (p>0,05). Sosyo-demografik, obstetrik ve mevcut gebelik özellikleri, maternal vital bulgular, fetal kalp hızı ve yenidoğanın Apgar skorları gruplarda benzerdi.
Özet (Çeviri)
Title of Thesis: The Effect of Virtual Reality Glasses Application on Labor Pain and Comfort in Multiparous Pregnant Women Student's Name Surname: Çiğdem BALLIKAYA Supervisor's Name Surname: Associate Prof. Zümrüt BİLGİN Program Name: Midwifery Master's Program Objective: This study was conducted to determine the effect of virtual reality headset use on labor pain and comfort in multiparous pregnant women. Materials and Methods: The study was conducted with the participation of a total of 80 multiparous pregnant women who received care in the maternity clinic of a university hospital between September 2023 and June 2024 and met the inclusion criteria. Pregnant women were divided into two groups (40 experimental-virtual reality, 40 control) by randomization method. Data were collected using“Personal Information Form”,“Visual Analog Scale”,“Birth Comfort Scale”and“Birth Satisfaction Scale”. Pregnant women in the experimental group were shown a video with virtual reality goggles. Results: The mean age of the group was 28.18±4.25 years and the mean age of the control group was 27.55±3.43 years (p>0.05). Socio-demographic, obstetric and current pregnancy characteristics, maternal vital signs, fetal heart rate and Apgar scores of the newborn were similar in the groups.