Trastuzumab emtansin ve radyoterapi kombinasyonuna eklenen kurkuminin, radyonekroz riski üzerine aquaporin-4 aracılı koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of curcumin as an adjunt to the combination of trastuzumab emtansine and radiotherapy on the risk of radionecrosis via aquaporin-4
  1. Tez No: 957574
  2. Yazar: EZGİ GÜRLEK TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİS GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Radyoterapi ile eş zamanlı ya da ardışık trastuzumab emtansin tedavisi uygulandığında radyonekroz oranları artmaktadır. Radyonekrozun patofizyolojik mekanizmalarında vasküler hasar, inflamasyon ve beyin ödemi önemli rol oynamaktadır. Trastuzumab emtansin, astrosit son ayaklarındaki su kanalı aquaporin-4 (AQP-4)'ün ekspresyonunu arttırarak beyin ödemini ve böylelikle radyonekrozu tetikler. Kurkuminin, anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin yanı sıra, AQP-4 ekspresyonunu interlökin-1beta (IL-1β) aracılığıyla düzenleyerek beyin ödemini azalttığı bilinmektedir. Bu amaçla çalışmamızda erkek Wistar cinsi 80 sıçan; kontrol, radyoterapi (RT), RT+ trastuzumab emtansin (T-DM1), RT+T-DM1+kurkumin kollarına ayrıldı. Her grubun yarısı akut etkileri değerlendirmek amacıyla 2. günde, kronik etkileri değerlendirmek amacıyla 10. haftada sakrifiye edildi. Akut dönemde immünohistokimyasal yöntemlerle AQP-4 ve IL-1β düzeyleri ölçüldü, kronik dönemde ise histopatolojik değerlendirmeler yapıldı. Grupların tamamında oksidatif stres indeksi ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular, kurkuminin akut fazda RT ve T-DM1 tedavisiyle indüklenen IL-1β ve AQP-4 ekspresyon artışlarını anlamlı düzeyde azalttığını göstermektedir. Ayrıca, akut dönemde, RT uygulamasının oksidatif stresi artırdığı, T-DM1 ile birlikte uygulanmasının bu etkiyi daha da belirginleştirdiği; buna karşılık kurkuminin bu artışı gerilettiği gözlendi. Kronik dönemde, RT'nin beyin dokusunda masif kalsifikasyon ve nekroza yol açtığı, T-DM1'in bu etkileri artırdığı, kurkuminin ise bu patolojik değişiklikleri azalttığı gösterildi. Bu veriler ışığında kurkuminin, RT ile eş zamanlı T-DM1 kullanımına sekonder gelişen radyonekrozu önlemede potansiyel bir yaklaşım olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Radionecrosis rates increase when trastuzumab emtansine is administered concurrently with or sequentially after radiotherapy. In the pathophysiological mechanisms of radionecrosis, vascular damage, inflammation, and brain edema play significant roles. Trastuzumab emtansine triggers brain edema—and thus radionecrosis—by increasing the expression of the water channel AQP-4 located in the end-feet of astrocytes. Curcumin is known to reduce brain edema not only through its anti-inflammatory and antioxidant effects but also by regulating AQP-4 expression via IL-1β. For this purpose, our study included 80 male Wistar rats divided into four groups: control, RT, RT+T-DM1, and RT+T-DM1+curcumin. Half of each group was sacrificed on day 2 to evaluate acute effects, and the other half at week 10 to assess chronic effects. In the acute phase, AQP4 and IL-1β levels were measured using immunohistochemical methods, while histopathological evaluations were performed in the chronic phase. Oxidative stress index measurements were conducted in all groups. The findings show that curcumin significantly reduced the RT and T-DM1-induced increases in IL-1β and AQP-4 expression during the acute phase. Furthermore, it was observed that RT increased oxidative stress in the acute phase, and this effect was further exacerbated when combined with T-DM1, whereas curcumin mitigated this increase. In the chronic phase, RT caused massive calcification and necrosis in brain tissue, and these effects were exacerbated by T-DM1; however, curcumin was shown to reduce these pathological changes. In light of these data, the use of curcumin to prevent radionecrosis secondary to the use of T-DM1 concurrently with RT may be considered a potential therapeutic approach.