Ürosepsis nedeniyle yatırılan hastalarda sistemik immun inflamasyon (SII) indeks ile prognoz mortalite ilişkisi
Relationship between systemic immune inflammation (SII) index and prognosis in patients with urinary tract infection
  1. Tez No: 957575
  2. Yazar: ARİF TÜRKER MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DOÇ. DR. EJDER SAYLAV BORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, ürosepsis tanısı ile acil servise başvuran hastalarda Sistemik İmmün İnflamasyon (SII) indeksinin hastane içi mortalite ve diğer klinik sonlanımlarla ilişkisini değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışma, 2025 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya, 18 yaş ve üzeri, ICD-10 kodlamasına göre sistit veya üriner sistem enfeksiyonu tanısı almış ve ürosepsis kriterlerini karşılayan toplam 270 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar parametreleri ve SII indeksleri kaydedildi. SII = (Trombosit × Nötrofil) / Lenfosit formülü ile hesaplandı. Hastaların yoğun bakım yatışı, entübasyon gereksinimi ve mortalite durumları ile ilişkisi ROC analizi ve istatistiksel testlerle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 270 hastanın yaş ortalaması 77, kadın oranı %53,3 idi. Hastane içi mortalite oranı %26,3 (n=71) olarak belirlendi. Yapılan analizde, SII indeksinin hastane içi mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptandı (p=0.030; AUC=0.587). Bununla birlikte, SII'nin entübasyon ve yoğun bakım ihtiyacını öngörmede anlamlı bir prediktif gücü olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between the Systemic ImmuneInflammation Index (SII) and clinical outcomes, including in-hospital mortality, in patients admitted to the emergency department with a diagnosis of urosepsis. Methods: This retrospective observational study was conducted in 2025 at the Emergency Medicine Department of İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. A total of 270 adult patients (aged ≥18 years) diagnosed with cystitis or urinary tract infection according to ICD-10 codes and meeting the diagnostic criteria for urosepsis were included. Demographic characteristics, laboratory data, and SII values were collected from hospital records. SII was calculated using the formula: SII = (Platelet count × Neutrophil count) / Lymphocyte count. The associations between SII and clinical outcomes (ICU admission, intubation, and mortality) were assessed using ROC curve analysis and appropriate statistical tests. Results: The mean age of the patients was 77 years, and 53.3% were female. The overall in-hospital mortality rate was 26.3% (n=71). SII was found to be significantly associated with in-hospital mortality (p=0.030; AUC=0.587). However, no significant predictive value was observed for SII regarding ICU admission or intubation needs.