Kablo sektöründe kullanılan PVC kompountlarda bazı ticari plastikleştiricilerin kablo üzerindeki mekanik ve termal performanslarının incelenmesi
Investigation of mechanical and thermal performances of some commercial plasticizers on cables in PVC compounds used in the cable industry
- Tez No: 957580
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ, PROF. DR. MUSTAFA ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Polivinil klorür (PVC), dünya genelinde en çok kullanılan polimerlerden biridir. Elektrik, tıbbi, ambalaj, boru, pencere ve inşaat gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. PVC oldukça sert bir yapıya sahiptir ve katkı maddeleri kullanılmadığı takdirde işlenmesi zordur. Bu nedenle camsı geçiş sıcaklığını (Tg) düşürerek işlenebilirliği ve esnekliği artıran plastikleştiricilere ihtiyaç duyulmaktadır. Adipatlar, azelatlar, trimetilatlar, ftalatlar, benzoatlar ve klorlu parafinler yaygın kullanılan plastikleştiriciler arasındadır. Bu tez çalışmasında, kablolarda kullanılan PVC kompountlarında adipat (DOA), trimetilat (TOTM) ve ftalat (DOTP) plastikleştiriciler farklı oranlarda kullanılmış; ayrıca ikinci plastikleştirici olarak epoksi soya yağı (5/6 ESBO) ve orta zincir uzunluğuna sahip klorlu parafin (C14–17) ilave edilerek elde edilen değişimler incelenmiştir. Sentezlenen ürünler; FTIR-ATR, SEM-EDX, TGA-DTA ve çekme-kopma testi (TS EN 60811-505) ile karakterize edilmiştir. Üretilen numunelere yaşlandırma öncesi ve sonrası testler uygulanmıştır. Testler sonucunda, çekme mukavemeti bakımından DOTP ve parafin içeren 9 numaralı numune 18,62 N/mm² ile en yüksek değeri göstermiştir. Bu durum, ikinci plastikleştirici olarak parafinin mukavemete katkı sağladığını göstermektedir. Uzama bakımından ise DOA kullanılan 11 numaralı numune %244,96 ile en yüksek uzamaya sahip olmuştur. Adipatların esneklik üzerinde artırıcı, ancak mukavemet üzerinde azaltıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir. DOTP plastikleştiricisinin ise belirli oranlara kadar uzamayı artırdığı, ancak belli bir orandan sonra bu etkiyi azalttığı gözlemlenmiştir. Genel olarak, aynı formülasyonda aynı miktarda kullanılan plastikleştiriciler arasında uzama açısından DOA (%244,96) > DOTP (%217,67) > TOTM (%207,14) sıralaması elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl chloride (PVC) is one of the most widely used polymers worldwide. PVC can be used in many different applications, such as electrical, medical, packaging, pipe, window, construction, etc. PVC is quite hard and can be difficult to process. Therefore, it requires additives such as plasticizers. Plasticizers typically reduce the glass transition temperature (Tg) and provide flexibility by reducing the workable temperature level. There are a wide variety of plasticizers on the market. Commonly used plasticizers are adipates, azelates, trimethylates, phthalates, benzoates, chlorinated paraffins. The aim of the thesis study was to investigate the changes in PVC compounds used in cables by using different ratios of adipate, trimethylate and phthalate plasticizers and by adding 2nd plasticizers such as epoxy soybean oil (5/6 ESBO) and chlorinated paraffin (medium chain length (C14-17)). Synthesized products were characterized using characterization methods such as Fourier transform infrared-attenuated total reflection (FTIR-ATR), Scanning electron microscope-Energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX), thermal gravimetric analysis (TGA-DTA), Tensile rupture test device (TS EN 60811-505). Successfully synthesized samples were tested before and after aging. In general, the elongation at break (elasticity) of adipate plasticizers (DOA) was 244.96% higher than other plasticizers in the same formulation at the same amount. The plasticizer effect was DOA (244.96%)> DOTP (217.67%)> TOTM (207.14%).