Jana Sanskriti: Bir seyirci-oyuncu hareketi
Jana Sanskriti: A spect-actor movement
  1. Tez No: 957584
  2. Yazar: SELÇUK TUZCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Jana Sanskriti Topluluğu ve forum tiyatro anlayışları incelenmiştir. Araştırmada topluluğun kullandığı araçlar, tiyatro teknikleri, topluluk oluşturma yöntemleri ve tarihçeleri ele alınarak Türkiye'deki ilk uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden Mills'in döngüsel eylem araştırması modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alanyazın tarama çalışmasıyla başlanarak Jana Sanskriti Topluluğuyla ilgili doküman incelemesi yapılmıştır. Veri toplama aşamasında, her oturum ve sahneleme sonrasında yazılan katılımcı günlükleri, odak grup görüşmeleri, gözlem notları, açık ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anketler, ses ve video kayıtları kullanılmıştır. Ardından topluluğun Augusto Boal'in Ezilenlerin Tiyatrosu yaklaşımına göre farklı uygulamaları ve özgün anlayışları saptanarak bu doğrultuda otuz sekiz oturumdan oluşan toplam yüz otuz altı saatlik atölye serisi gerçekleştirilmiştir. Atölye süreci sonucunda sahnelenen forum tiyatro oyunu, aynı seyirci kitlesine belirli aralıklarla üç kez sunulmuştur. Atölye serisi ve sahneleme süreci dâhil olmak üzere sürecin tamamı Jana Sanskriti Topluluğu'nun tekrara dayalı özgün yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin yorumlanma ve çözümlenme aşamasında betimsel analizden ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonunda, Jana Sanskriti Topluluğu'nun çalışma yöntemlerinin oyuncu grubuna ezen-ezilen farkındalığı sağlama, sahne üzerinde ve sahne dışında öz güven oluşturma, farklı bakış açıları geliştirme açısından etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca baskı durumlarının hem oyuncular hem de seyirci-oyuncular tarafından daha net bir şekilde özümsendiği tespit edilmiştir. Jana Sanskriti Topluluğu'nun uyguladığı tekniklerin Ezilenlerin Tiyatrosu uygulayıcıları tarafından incelenmesi ve kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the Jana Sanskriti group and their understanding of forum theater are examined. In the study, the history of the group and the tools, theater techniques, and community building methods they used were studied for the first time in Turkey. The qualitative action research cycle model developed by Mills was adopted in the study. The study started with a literature review and document analysis on the Jana Sanskriti group. In the data collection phase, participant logs recorded after each session and staging, focus group interviews, observation notes, questionnaires consisting of open and closed-ended questions, and audio and video recordings were used. Afterwards, the various practices and unique perspectives of the group based on Augusto Boal's Theater of the Oppressed approach were identified, and a 136-hour workshop series consisting of 38 sessions was conducted accordingly. The forum theater play staged as a result of the workshop process was presented to the same audience three times at certain intervals. The entire process, including the workshop series and the staging process, was carried out with the Jana Sanskriti group's distinctive repetition-based methods. Descriptive analysis and content analysis were used in the interpretation and analysis of the data. At the end of the study, it was observed that the working methods of the Jana Sanskriti group were effective in terms of providing the cast with oppressor-oppressed awareness, building self-confidence on and off the stage, and developing different perspectives. It was also found that pressure situations were more clearly internalized by both the actors and the spect-actors. It was suggested that the techniques applied by the Jana Sanskriti group be examined and utilized by practitioners of the Theater of the Oppressed.