Yoganın ergenlerde dikkat süreçlerine ve teknoloji bağımlılığını önlemeye etkisinin incelenmesi
Examining the effects of yoga on attention processes and the prevention of technology addiction in adolescents
- Tez No: 957585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERSİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yoganın Ergenlerde Dikkat Süreçlerine ve Teknoloji Bağımlılığını Önlemeye Etkisinin İncelenmesi Bu çalışma, yoganın 13-18 yaş arası ergenlerde dikkat süreçlerini iyileştirme ve teknoloji bağımlılığını önlemeye yönelik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Teknoloji bağımlılığının özellikle ergenler arasında yaygınlaştığı günümüzde, bu sorunun çözümüne yönelik etkili yöntemlerin araştırılması önem taşımaktadır. Yoga, bireylerin dikkatlerini arttırma, odaklanma kabiliyetlerini geliştirme ve teknoloji bağımlılığı gibi modern çağın sorunlarını çözmede potansiyel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Araştırma İzmir'deki Karabağlar Belediyesi Sosyal Etkinlik Merkezi'ne devam eden 52 ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, kontrol ve deney gruplarına ayrılmış, deney grubu 12 hafta boyunca yoga uygulamalarına katılmıştır. Yoga uygulaması, fiziksel duruşlar (asanalar), nefes egzersizleri (pranayama) ve meditasyon tekniklerinden oluşmaktadır. Yoga uygulamasının detaylarında temel olarak şu bileşenlere odaklanılmıştır: Duruşlar (Asanalar): Fiziksel denge, esneklik ve güç kazandıran egzersizler, nefes teknikleri (Pranayama): Farkındalık ve zihinsel sakinlik sağlayan nefes kontrolü egzersizleri, meditasyon (Dhyana): Zihinsel odaklanmayı arttırmaya yönelik farkındalık çalışmaları. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları arasında MOXO d-CPT dikkati ölçme testi ve Bağımlılık Profil İndeksi-İnternet Formu (BAPİNT) yer almaktadır. MOXO d-CPT testi dikkat süreçlerini ölçmek için, Bağımlılık Profil İndeksi-İnternet Formu (BAPİNT) teknoloji bağımlılığı düzeylerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Yoga uygulamasının dikkat süreçleri üzerine etkisine baktığımızda deney grubunda yoga uygulaması sonrasında dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hareketlilik gibi alanlarda anlamlı iyileşmeler göstermiştir. Yoga, ergenlerde zihinsel farkındalığı arttırarak odaklanmayı güçlendirmiştir. Teknoloji bağımlılığını önlemeye etkisinde ise deney grubundaki ergenlerin teknoloji bağımlılığı skorlarında belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Özellikle internet kullanım sıklığı, tanı, yaşam üstüne etkileri, şiddetli istek ve motivasyon gibi teknoloji bağımlılığına yol açan semptomların yoga uygulaması sayesinde azaltıldığı tespit edilmiştir. Yoga uygulaması dikkat süreçlerini geliştirerek ergenlerde odaklanmayı arttırmış, teknoloji bağımlılığı semptomlarını ise anlamlı derecede azaltmıştır. Bu çalışma, yoganın ergenlerde hem bilişsel gelişim hem de davranışsal değişim sağlama potansiyeline dikkat çekmektedir. Yoga, teknoloji bağımlılığını önlemek için eğitim ve spor alanlarında kullanılabilecek etkili bir müdahale yöntemi olarak önerilmektedir. Çalışma çıktıları, özellikle spor bilimleri, eğitim ve psikoloji alanlarında çalışan profesyoneller için yol gösterici niteliktedir. Çalışma aynı zamanda spor bilimleri, eğitim ve psikoloji alanlarında teknoloji bağımlılığına yönelik uygulanabilir bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler; Yoga; Dikkat; Teknoloji Bağımlılığı; Ergenlik
Özet (Çeviri)
Examining the Effects of Yoga on Attention Processes and the Prevention of Technology Addiction in Adolescents This study aims to examine the effects of yoga on improving attention processes and preventing technology addiction in adolescents aged 13-18. Given the increasing prevalence of technology addiction, particularly among adolescents, it is crucial to explore effective methods to address this issue. Yoga is considered a potential tool for enhancing attention, improving focus, and mitigating modern challenges such as technology addiction. The study was conducted with 52 adolescents attending the Karabağlar Municipality Social Activity Center in İzmir. Participants were divided into control and experimental groups, with the experimental group engaging in yoga practice for 12 weeks. The yoga program consisted of physical postures (asanas), breathing exercises (pranayama), and meditation techniques. The primary components of the yoga practice were as follows: Postures (Asanas): Exercises aimed at improving physical balance, flexibility, and strength; Breathing Techniques (Pranayama): Breathing control exercises that promote awareness and mental calmness; Meditation (Dhyana): Mindfulness practices designed to enhance concentration. The data collection instruments used in the study included the MOXO d-CPT attention measurement test and the Addiction Profile Index-Internet Form (BAPINT). The MOXO d-CPT test was used to assess attention processes, while the BAPINT evaluated the levels of technology addiction. Regarding the effects of yoga on attention processes, the experimental group demonstrated significant improvements in attention, timing, impulsivity, and hyperactivity after practicing yoga. Yoga enhanced mental awareness and strengthened the ability to concentrate among adolescents. Regarding its impact on the prevention of technology addiction, a significant decrease was observed in the technology addiction scores of adolescents in the experimental group. Specifically, symptoms contributing to technology addiction - such as frequent internet use, diagnostic criteria, impact on daily life, intense cravings, and motivation - were found to be reduced through yoga practice. By improving attention processes, yoga increased adolescents' ability to focus while significantly reducing symptoms of technology addiction. This study highlights the potential of yoga in fostering both cognitive development and behavioral change in adolescents. Yoga is recommended as an effective intervention method that can be incorporated into education and sports programs to prevent technology addiction. The findings of this study serve as a guide for professionals in the fields of sports sciences, education, and psychology. Furthermore, this research aims to provide a practical solution for addressing technology addiction within these disciplines. Keywords; Yoga; Attention; Technology Addiction; Adolescence