Kefal (mugil sp.) yavrularının beslenmesinde farklı oranlarda karma yem ve balık eti kullanımının büyüme performansına etkileri
The Effects of using different rates of artificial feed and fish meat on grow the performance of grey mullet fries
  1. Tez No: 95759
  2. Yazar: YUSUF BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEFAL (Mugil sp.) YAVRULARININ BESLENMESİNDE FARKLI ORANLARDA KARMA YEM VE BALIK ETİ KULLANIMININ BÜYÜME PERFORMANSINA ETKİLERİ Yusuf BO/.KURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilinı Dalı Danışman : Prof. Dr. Selçuk SEÇER Bu çalışmada, doğadan yakalanan Mugil sn. yavrularının beslenmelerinde %32 ham protein içeren azan pelet yemine %25, %50, %75 ve %100'ü oranlarında karıştırılan pul balığının (Leiognathus Junzingeri S.1898) kıs aylarındaki büyüme performansına olan etkileri araştırılmıştır. Deneme başlangıcında ortalama ağırlığı 3.4611 ± 0.323 g ve ortalama total boyu 7.484 i 0.157 cm ilan Mugil sp. yavruları, 2 tckcrrürlû 5 grup (%2S, %5U, %75, %1UU ve kontrol) olarak planlanan leneme sonunda sırasıyla 5.011 ± 11.118 g, 4.814 ± 0.343 g, 4.425 ± 11.244 g. 4.0011 1 0.282 g ve 4.J00 + ).141g canlı ağırlığa ve 7.497 ± 0.004 cm. 7.419 ± 0.285 cm, 7.825 ± 0.318 cm, 7.903 ± 0.033 cm ve 7.775 + M90 cm total uzunluğa erişmişlerdir. Üzerinde durulan parametreler bakımından deneme grupları içerisinde en iyi değerler, canlı ağırlık kazancı bakımından, 1.211 ± 0.016 g ile pelet yeme %25 oranında pul balığı {Leiognathus klunzingeri S.1898) ilave edilen grupta, günlük canlı ağırlık kazancı 0.013 ± 0.045 g ile kontrol grubunda, spesifik ağırlıkça büyüme oranı %0.363 + 0.037 ile kontrol grubunda, spesifik boyca büyüme oranı %0.84 ± 0.011 ile pelet yeme %50 oranında pul balığı {Leiognathus klunzingeri S.1898) ilave edilen grupta, yem dönüşüm etkinliği 3.429 ± 0.000 ile kontrol grubunda, kondisyon faktörü 1.150 ± 0.212 ile pelet yeme %25 ve %50 oranında pul balığı (Leiognathus klunzingeri S.1898) ilave edilen grupta ve en yüksek yaşama oranı ise %95 i 7.070 ile sadece pul balığı ile yemleme yapılan grupta saptanmıştır. 2000.41 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kefal, Chelon (Mugil) labrosus. Yaş yem, Yetiştiricilik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF USING DIFFERENT RATES OF ARTIFICIAL FEED AND FISH MEAT ON GROWTH PERFORMANCE OF GREY MULLET FRIES Yusuf BOZKURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries and Aquaculturc Supervisor : Prof. Dr. Selçuk SEÇER In this study, the effects of Leiognathus klunzingeri S. 1898, that were mixed to the pellet feed :ontains 32 % crude protein) at different ratios as 25 %, 50 %,75 % and 100 % on the growth crformancc of Mugil sp. fry captured from the nature were investigated. At the begining of the experiment, the mean weight and length were measured as 3.460 ± 0.323g and.484 ± 0.157 cm respectively. At the end of the trial that was planned as two dublicatc of five groups (25 'o, 50 %, 75 %,100 % and control), the final mean weights and lengths were found as follows; 5.011 ± i.l 18 g, 4.814 ± 0.343 g, 4.425 ± 0.244 g, 4.000 ± 0.282 g, 4.300 ± 0.141 g and 7.497 ± 0.004 cm, 7.419 ±.285 cm, 7.825 ± 0.318 cm, 7.903 ± 0.033 cm and 7.775 ± 0.190 cm respectively. Among the treatment groups the highest mean growth rate and mean daily weight gain were tutaincd at the group A (fish meat level is 25 %) and group E (control) respectively. The highest spesific »rowth rate as weight and length were observed as 0.363 ± 0.037 %/day and 0.840 ± 0.01 1 %/day at the :ontrol group and group B (fish meat level is 50 %) respectively. Feed conversion efficiency was found idler than the others at the control group with the value of 3.429 ± 0.000. Condition factor was determined as the highest 1.150 ± 0.070 and 1.150 ± 0.212 at the group A (fish meat level is 25 %) and group B (fish meat level is 50 %). At the end of the trial the highest survival rate was observed at the group D (fish meat level is 100 %) with percentage of 95 ± 7.070 %. 2000,41 pages. Key Words : Mullet, Chelan (Mugil) labrosus. Moist feed. Breeding