Siyah havuç suyundan Gluconobacter oxydans kullanılarak fermente içecek üretimi
Production of fermented beverage from black carrot juice using Gluconobacter oxydans
  1. Tez No: 957604
  2. Yazar: SUDENUR UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fermente içecekler, uzun bir geçmişe sahiptir ve dünya çapında çeşitli kültürlerde önemli bir rol oynamaktadır. Bu içecekler benzersiz tat ve aromalarının yanı sıra, potansiyel sağlık yararları nedeniyle de günümüzde tercih edilmektedir. Siyah havuç yüksek antioksidan kapasitesine ve üstün kalite parametrelerine sahip olduğu için tüketimi her geçen gün artmaktadır. Aynı zamanda potansiyel bir antosiyanin kaynağı olup vitaminler, mineraller ve lif açısından zengindir. Bu özellikleri sayesinde meyve suları, gazlı içecekler ve fermente içeceklerde doğal renklendirici olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla, siyah havuç suyu Gluconobacter oxydans ile fermente edilerek, fermantasyon sürecinde fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve biyoaktif özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Dört günlük fermantasyon sürecinin sonunda pH 6,33'ten 4,74'e düşmüştür. G. oxydans sayısı zamanla azalarak 10,04 log kob/mL'den 5,77'ye gerilemiştir. Analiz süresince siyah havuç suyunda maya veya küf gelişimi gözlenmemiştir. Briks ve su aktivitesi değişmezken, toplam asitlik önemli ölçüde artmıştır. L, a* ve b* değerleri sırasıyla 13,86-15,06, 8,32-10,49 ve -6,70-1,99 arasında bulunmuştur. Fermantasyon süresince toplam antioksidan aktivite değişmezken, toplam fenolik miktarı önemli ölçüde artmıştır. Toplam antosiyanin içeriği ise 7,43-9,72 mg/L arasında değişmiştir. Duyusal analiz sonuçlarına göre, fermente içeceğin tat, koku, renk, bulanıklık ve genel kabul edilebilirlik değerleri önemli ölçüde iyileşmiştir. Sonuç olarak, G. oxydans ile asetik asit fermantasyonu kullanılarak geliştirilen siyah havuç suyu bazlı fermente içecek, tüketiciler için yeni bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Fermented beverages have a long history and play an important role in various cultures around the world. They are not only enjoyed for their unique flavors and aromas but also their potential health benefits. Black carrot has high antioxidant capacity and superior quality parameters, and their consumption is increasing daily. It is a potential anthocyanin source and has rich content in vitamins, minerals, and fiber. Due to these properties, it is a natural colorant in fruit juices, soft drinks, and fermented drinks. For this purpose, black carrot juice was fermented with G. oxydans and the changes in their physicochemical, microbiological, and bioactive properties were examined throughout the fermentation. At the end of the 4-day fermentation period, pH decreased from 6.33 to 4.74. The count of G. oxydans decreased over time from 10.04 log cfu/ml to 5.77. There was no yeast or mold growth in black carrot juice throughout the analysis.