Arı ürünlerinden izole edilen mayaların probiyotik özellikleri
Probiotic Properties of Yeast Isolated from Bee Products
- Tez No: 957605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde fonksiyonel gıdalara olan talebin artması, sağlık yararları gösteren probiyotiklere olan ilgiyi ve probiyotik kaynaklara ihtiyacı artırmıştır. Yapılan çalışmalar genellikle laktik asit bakterileri (LAB) üzerine olmakla beraber son yıllarda antibiyotiklere doğal direnç göstermeleri, antibiyotik tedavisinde kullanılmaları gibi avantajlarından dolayı mayalar da probiyotik potansiyele sahip mikroorganizma grubu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı arı ürünlerinden polen, arı ekmeği ve arı bağırsağından maya izole etmek ve izolatların probiyotik potansiyellerinin in vitro olarak değerlendirmesini yapmaktır. Çalışmada arı ürünlerinden maya izole edilmiş, izole edilen mayalara Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) kullanılarak hızlı bir ön tanımlama yapılmış ve bu mayalara temsilen seçilen 12 izolat (Hanseniaspora uvarum A21, Zygosoccharomyces rouxii E352, Candida sorbosivorans P371, Candida poropsilosis E932, Debaryomyces hansenii A52, Rhodotorula muciloginosa E142, Rhodotorula muciloginosa P681, Kluyveromyces lactis P21, Metschnikowia fructicola A26, Schizosoccharomyces pombe A3, Kluyveromyces marxionus E521, Pichia guilliermandi A14) seçilerek probiyotik özellikleri incelenmiştir. Bu izolatların gastrointestinal (GI) sistemde asit, pepsin ve safra tuzlarına direnci antibiyotik direnci ve antibakteriyel etkileri test edilmiştir. pH 2 ortamında on iki izolattan (Pichia guilliermandi A14 ve Debaryomyces hansenii A52), Rhodotorula muciloginosa E142, Schizosoccharomyces pombe A3, Rhodotorula muciloginosa P681, Kluyveromyces lactis P21, Zygosoccharomyces rouxii E352, Kluyveromyces marxianus E521 olmak üzere sekizi %80 ve üzeri, pepsin ortamında ise yalnızca (Debaryomyces hansenii A52, Zygosoccharomyces rouxii E352, Kluyveromyces marxianus E521 olmak üzere üçü yüksek bir sağ kalım göstermiştir (%80,61-%87,95). Bütün izolatların %0,1 safra tuzundaki sağ kalım oranları %60,99 ile %81,75 arasında iken %1 safra tuzundaki oranlar %25,95 ile %56,35 arasında değişmektedir. Maya izolatlarının bağırsak epiteline tutunması hidrofobiklik analizi ile değerlendirilmiş, maya izolatlarının %hidrofobiklik değerleri %49,51 ile %87,77 arasında farklılıklar göstermiştir. Yirmi dört saatin sonunda en yüksek otoagregasyon yüzdesini %64,35 ile Candida sorbosivorans P371 izolatı göstermiştir. Test edilen maya izolatlarının hiçbiri, net bir inhibisyon zon halkası oluşturmamış ve patojenlere karşı antibakteriyel etki göstermemiştir. İzolatlar test edilen antibiyotiklere [penisilin (10 μg), tetrasiklin (30 μg), amoksilin (10 μg), rifampisin (30 μg) ve vankomisin (30 μg)] direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the growing demand for functional foods has led to increased interest in health-promoting probiotics and the need for probiotic sources. Although most studies have focused on lactic acid bacteria (LAB), in recent years, yeasts have also become a group of microorganisms with probiotic potential due to their advantages such as their natural resistance to antibiotics and their use in antibiotic treatment. The aim of this study was to isolate yeasts from bee products such as pollen, bee bread, bee intestine, and to evaluate the probiotic potential of the isolates in vitro. In the study, yeasts were isolated from the bee products, a rapid preliminary identification was performed using FTIR, and 12 representative yeast isolates (Hanseniaspora uvarum A21, Zygosoccharomyces rouxii E352, Candida sorbosivorans P371, Candida poropsilosis E932, Debaryomyces hansenii A52, Rhodotorula muciloginosa E142, Rhodotorula muciloginosa P681, Kluyveromyces lactis P21, Metschnikowia fructicola A26, Schizosoccharomyces pombe A3, Kluyveromyces marxianus E521, Pichia guilliermandi A14) were selected, and their probiotic tolerance was assessed. Resistance to acid, pepsin and bile salts in the gastrointestinal system, antibiotic resistance and antibacterial activity were tested. At pH 2, eight out of twelve isolates Pichia guilliermondii A14, Debaryomyces hansenii A52, Rhodotorula mucilaginosa E142, Schizosaccharomyces pombe A3, Rhodotorula mucilaginosa P681, Kluyveromyces lactis P21, Zygosaccharomyces rouxii E352, and Kluyveromyces marxianus E521 exhibited a survival rate of 80% or higher. However, in the presence of pepsin, only three isolates Debaryomyces hansenii A52, Zygosaccharomyces rouxii E352, and Kluyveromyces marxianus E521 showed high survival rates, ranging from 80.61% to 87.95%. The survival rates of the twelve isolates in 0.1% bile salts ranged from 60.99% to 81.75%, while the rates in 1% bile salts ranged from 25.95% to 56.35%. The hydrophobicity (%) of yeast isolates was evaluated by hydrophobicity analysis for adhesion to intestinal epithelium, and the % hydrophobicity values of yeast isolates varied between 49.51% to 87.77%. After 24 hours of incubation, the Candida sorbosivorans P371 isolate showed the highest percentage of autoaggregation with 64.35%. None of the tested yeast isolates formed a clear inhibition zone and showed no antibacterial activity against pathogens. The isolates exhibited resistance to the tested antibiotics [penicillin G (10 μg), tetracycline (30 μg), amoxiline (10 μg), rifampicin (30 μg) and vancomycin (30 μg)].