Zur frage der interkulturalität in lehrwerken des Deutschen, Englischen und Türkischen als fremdsprache
Yabancı dı̇l olarak Almanca, İngı̇lı̇zce ve Türkçe ders kı̇taplarında kültürlerarasılık konusu üzerı̇ne
- Tez No: 957609
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLCAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Almanca Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı dilde (Almanca, İngilizce ve Türkçe) hazırlanan 'Das Leben A2', 'Cambridge English Empower A2' ve 'Yeni Hitit Türkçe A1/A2' yabancı dil öğretim materyallerini kültürlerarası yeterlilik açısından analiz etmektir. Küreselleşme ve dijitalleşmenin arttığı çağımızda yabancı dil öğrenimi sadece dil bilgisi ile sınırlı kalmayıp kültürel farkındalık ve empati becerilerini de içermektedir. Bu bağlamda, dil öğretim materyalleri sadece dilsel yeterlilik sağlamamalı, aynı zamanda farklı kültürel perspektifleri de yansıtmalıdır. Bu çalışmada, üç öğretim materyali Maletzke'nin kültürel yapı kriterleri temel alınarak nitel içerik analizi yoluyla incelenmiştir. Analiz kapsamında; metin türleri, görsel öğeler, dil becerileri, sosyal roller, tatiller, yemek kültürü, toplumsal cinsiyet temsilleri ve medyaya erişim değerlendirilmiştir. Sonuçlar, her üç öğretim materyalinin de kültürel öğeler içerdiğini, ancak bunların yoğunluğu ve sunum biçimlerinde farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Türkçe öğretim materyali kültürel temsiller açısından daha detaylı ve yerelleştirilmiş bir içerik sunarken, Almanca ve İngilizce materyaller daha sistematik ve multimedya destekli bir yapı sergilemektedir. Çalışma, kültürlerarası dil öğretiminin başarısı için sadece materyallerin içeriğinin değil, bu içeriklerin nasıl sunulduğunun ve öğreticiler tarafından nasıl işlendiğinin de önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu yönüyle çalışma, öğretim materyallerinin kültürlerarası farkındalık geliştirme potansiyelini ortaya koymakta ve bu alandaki literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse 'Das Leben A2', 'Cambridge English Empower A2' and 'Yeni Hitit Türkçe A1/A2' foreign language teaching materials prepared in three different languages (German, English and Turkish) in terms of intercultural competence. In our age of increasing globalisation and digitalisation, foreign language learning is not only limited to language knowledge but also includes cultural awareness and empathy skills. In this context, language teaching materials should not only provide linguistic competence but also reflect different cultural perspectives. In this study, three teaching materials were analysed through qualitative content analysis based on Maletzke's cultural structure criteria. Within the scope of the analysis; text types, visual elements, language skills, social roles, holidays, food culture, gender representations and access to media were evaluated. The results revealed that all three teaching materials contain cultural elements, but there are differences in their intensity and presentation styles. While the Turkish teaching material presents a more detailed and localised content in terms of cultural representations, the German and English materials exhibit a more systematic and multimedia-supported structure. The study emphasises that not only the content of the materials, but also how these contents are presented and how they are processed by the teacher are important for the success of intercultural language teaching. In this respect, the study reveals the potential of teaching materials to develop intercultural awareness and makes an original contribution to the literature in this field.