Endodontik tedavili üst molar dişlerde dentin desteği olmayan oblik sırtı korumanın dişlerin kırılma dayanımına etkisi
The effect of preserving unsupported oblique ridges on the fracture resistance of endodontically treated maxillary molar teeth
- Tez No: 957619
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE BİLGE AKBULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, mezial-oksüzal-distal (MOD) kaviteli endodontik olarak tedavi edilmiş üst birinci molar dişlerde, dentin desteği olmayan oblik sırtın korunmasının veya restorasyonda fiberle güçlendirilmiş bir materyal olan Ribbond kullanımının, dişlerin kırılma dayanımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada benzer anatomik özelliklere sahip toplam 65 adet çekilmiş insan üst birinci molar dişi kullanılmıştır. Dişler rastgele olarak bir kontrol grubu (n=5) ve üç deney grubuna (n=20) ayrılmıştır. Deney grupları, kavite tasarımına (oblik sırtın korunduğu ve korunmadığı) ve restoratif tedavi yaklaşımına (kompozit rezin veya Ribbond ile güçlendirilmiş kompozit) göre oluşturulmuştur. Grup 1: Oblik sırtın korunduğu MOD kavite, kompozit rezin ile restore edilmiştir; Grup 2: Oblik sırtın korunmadığı MOD kavite, kompozit rezin ile restore edilmiştir; Grup 3: Oblik sırtın korunmadığı MOD kavite, Ribbond ve kompozit rezin ile restore edilmiştir. Sağlam dişler kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm dişlere standart endodontik tedavi uygulanmış, ardından uygun restoratif işlemler gerçekleştirilmiştir. Her örneğe 45° açıyla uygulanan kompresif kuvvet ile kırılma dayanımı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to investigate the effect of preserving the oblique ridge without dentin support or the use of a fiber-reinforced material-Ribbond in the restoration on the fracture resistance of endodontically treated maxillary first molars with mesial-occlusal-distal (MOD) cavities. A total of 65 extracted human maxillary first molar with similar anatomical characteristics were used in this study. Teeth were randomly divided into one control group (n=5) and three experimental groups (n=20). The experimental groups were established based on cavity design (with or without preserved oblique ridge) and restorative approach (composite resin or Ribbond-reinforced composite). Group 1: MOD cavity with preserved oblique ridge, restored with composite resin; Group 2: MOD cavity without preserved oblique ridge, restored with composite resin; Group 3: MOD cavity without preserved oblique ridge, restored with Ribbond and composite resin. Intact teeth were used as the control group. All teeth underwent standardized endodontic treatment, followed by appropriate restorative procedures. Each specimen was then subjected to a compressive force applied at a 45° angle to measure fracture resistance.